Bu okulda herkes kitap okuyor

Gaziantep'te faaliyet gösteren Özel Emine Nakıboğlu İlköğretim Okulu, başlattığı uygulama ile tüm öğrenci ve personelin kitap okumasını sağlıyori

Okul yönetimi 3 yıldır uyguladığı kitap okuma projesi birincilerini ödüllendirdi.
Eğitim-öğretimde yaptığı başarılar ile adından söz ettiren Özel Emine Nakıboğlu İlköğretim Okulu’nda, her sabah derslere başlamadan önce öğretmen, öğrenci, personel dâhil herkese 15 dakika kitap okuyor.

Son 3 yıldır uygulanan “Okuyan Okul Projesi” hakkında bir açıklama yapan Okul Müdürü Kenan Çekiç, “Okuyan bir toplum olmak zorundayız. Bunu sağlayabilmek için her gün sabahları öğrencilerimizle 15 dakika kitap okuyoruz. Kitap okumayı teşvik etmek için de her ay en fazla kitap okuyan öğrencilerimizi değişik şekilde ödüllendiriyoruz. Bu öğrencilerin isimlerini okulun gurur panosuna asarak sergiliyoruz. Tabi ki bu ödüllendirme, öğrencileri motive ediyor.” diye konuştu.

Kitap okuma projesini evlere de taşıdıklarını belirten Çekiç, geçen yıl her akşam evde yarım saat tüm velilerin ailecek kitap okuduklarını ve bunlar arasında en fazla okuyan aileleri ödüllendirdiklerini ifade etti.

“Günümüz öğrencileri yorum yapma yönüyle zayıf kalmaktadırlar. Ancak kitap okuma alışkanlığıyla bu durum telafi edilmektedir. Ama bu sadece bizim okulumuzun okuması ile yeterli olmuyor. Bu projeyi tüm ülke geneline yaymamız gerekiyor.” diyen Çekiç, velilerin de evde çocuklarına örnek olmalarını ve belirli bir saat çocuklarıyla kitap okumalarını istedi. Okuma alışkanlığı kazanan öğrencilere kitap dayanmadığını ifade eden Türkçe Bölüm Başkanı Eyüp Yağmur ise, “Kitap Kurtları Kulübü” olarak bu proje ile istedikleri hedefe ulaştıklarını belirtti.