‘Bu okullar bizim dünyaya açılan penceremiz’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, beraberindeki heyetle Avustralya ve Yeni Zelanda'ya yaklaşık iki hafta sürecek resmi ziyaretinin ilk durağı olan Sidney'de Avustralyalı Türklerin hizmete açtığı Şule Koleji'ni ziyaret etti.

Kolejin spor salonu inşaatının temelini atan Çelik, okul defterine “Okulun kuruluşunda ve idamesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu ve benzeri okullar bizim dünyaya açılan en önemli penceremizdir. Okulda gördüğüm nezaket, nezahet ve nezafeti asla unutmayacağım. Tüm yönetici ve öğretmen kadrosuna sağlık, uzun ömürler ve mutluluklar diliyorum.” cümlelerini yazdı.

Eşi Şahsenem hanımla birlikte, okul yöneticilerinden eğitim faaliyetleri hakkında bilgi alan Milli Eğitim Bakanı Çelik, Şule Koleji ve benzeri okulların yapımının büyük fedakarlıklarla gerçekleştiğini vurguladı.

Çelik, “Bu okulların yapılması için halkın yardımına başvuruluyor ve insanlar da eğitim faaliyetlerinin önemini bildiği için bu yardımı yapıyorlar. Türkiye’de biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak okul yapılması için katkıda bulunulması çağrımıza halkımızın gösterdiği ilgiden çok memnunuz” diyerek, toplanan miktarın iki milyar doları geçtiğini hatırlattı ve iş adamlarının bu konudaki gayretlerinden örnekler verdi.

Feza Vakfı ve Şule Kolejleri Eğitim Koordinatörü Abdülgaffar Dereli de eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, okul yapımı ve örencilere daha iyi imkanların sunulması için Avustralya’da yasayan Türklerin yapmış olduğu fedakarlıklardan örnekler verdi. Dereli, “Bu okullarımız, insanlarımızın maddi ve manevi destekleri ve Avustralya devletinin sağlamış olduğu güzel imkanlarla kuruldu ve en iyi eğitimin verilmesi için çalışmaktadır. Şule Koleji olarak bu yıl üniversiteye öğrenci yerleştirme konusunda yüzde yüz başarı elde edildi ve sıralamada üstlerdeyiz. Eyalet çapında elde edilen başarılarımız artarak devam edecektir” dedi.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanı Prof. Dr. Abdussamet Arslan, Proje Koordinatörü Hamza Aydoğdu ve diğer heyet üyeleri ile birlikte Şule Koleji’nin bazı sınıflarını gezen ve öğrencilerle sohbet eden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Lise örencilerine bir konuşma yaparak, başarılar diledi.

Şule Koleji Spor Salonu’nun temelini atan Çelik ve beraberindeki heyet okul çalışmalarında yardımcı olan Avustralyalı Türk esnaflar ile öretmen ve örencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Çelik’in ziyaret ettiği Şule Koleji’ni bugüne kadar çok sayıda Avustralyalı üst düzey yetkili ziyaret etmiş ve okul hakkında övgü dolu ifadeler kullanmıştı. New South Wales Eyaleti Başbakanı Bob Carr, okulu ziyareti ve örencilere verdiği konferansta, “Sizler başarılı olursanız bir gün benim geldiğim yerlere gelebilirsiniz. Sizleri buralarda görmek istiyorum. Sizler kültürünüzü unutmayın, dininizi ve dilinizi unutmayın. Avustralya size emanet ve ona sahip çıkın” demişti.

Okul ayrıca Türkiye’den Avustralya’yı ziyarete gelen Bakan, Bürokrat ve işadamları tarafından da ziyaret edilmişti.

Bakan Çelik ve beraberindeki heyet daha sonra kolejin Sidney’de Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Auburn semtindeki kampüsünü de gezdi.

Bakan Çelik ve beraberindeki heyet Auburn’da Public School’u (Devlet Okulu) da ziyaret ederek burada okuyan Türk örencilerden oluşan korodan İstiklal Marşı’nı dinledi. Örenciler ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Çelik, okul müdüründen eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ÇELİK, AUBURN CAMİİ’NDE CUMA NAMAZI KILDI, TÜRKEVİ’NDE KONUŞMA YAPTI

Auburn Gelibolu Camii’nde cuma namazı kılan Çelik, burada vatandaşlarla sohbet ederek, birlik ve beraberlik içinde olmaları ve böylece Avustralya’da daha iyi konumda olacaklarının ifade etti. Türk toplumunun kendilerini yeteri derecede ifade edemediklerini dile getiren Çelik, farklılıklara takılıp kalmadan ortak paydalarda buluşmak gerektiğini ve bunların da vatan, bayrak, dil, din, marş gibi konular olduğunu söyledi.

Cuma namazından sonra Auburn’daki Türkevi’nde halka bir konuşma yapan Çelik, Türkiye’deki gelişmeler ve AK Parti hükümetinin eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki çalışmaları hakkında bilgi vererek soruları cevaplandırdı. Kitap ve eğitim için gerekli olan malzeme isteği hakkında “Hemen size gerekli malzemeleri göndereceğiz” diyen bakan Sidney Türk toplumuna “Sizler bizim parçamızsınız” dedi.

Çelik, yüksek lisans ve doktora alanlarında eğitim görmek üzere yurt dışına 1000 örenci göndereceklerini belirterek, “Avustralya ve Yeni Zelanda’ya bunları görüşmek için geldik” dedi.

Çelik ve beraberindeki heyet, Melbourne şehrinde de Türk toplumu ile bir araya gelecek ve çeşitli temaslarda bulunacak. Daha sonra Brisbane şehrinde 3-5 Nisan’da düzenlenecek Asya Pasifik Ülkeleri Eğitim Bakanları toplantısına katılacak olan Çelik, burada Avustralya Federal Eğitim Bakanı ile görüşecek. Çelik ayrıca, toplantıya katılan ülkelerin eğitim bakanlarıyla da ikili görüşmeler yapacak.