‘Bu olayı kınıyorum’

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Sheraton Otel’de düzenlenen Boğaziçi Dış Politika Ödül töreninde yaptığı konuşmasında, silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. “Az sayıda ve ne yaptığının farkında olmayan kişiler mevcut. Bu kişilerden biri de gazeteci Dink’i katletti” diyen Sabancı, kamuoyunda tanınan ve sevilen bir gazetecinin kaybedildiğini söyledi. Sabancı, “Demokratikleşme sürecini tehdit eden bu olayı kınıyor, medya mensuplarına, ailesine, yakınlarına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyorum” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’e Dış Politakı Ödülü verileceğini hatırlatan Sabancı, “Verheugen, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getirme çabalarında doğru bildiğini, gördüğünü söylemekten sakınmadı. Benzer şekilde objektif kriterler dışında Türkiye karşıtı kesimlerin öne sürdüğü sözde koşulları gündeme getirmek isteyenlere prim vermedi. Her şeyden önce Türkiye’nin Avrupalılığının istikrarlı bir savunucusu oldu.” diye konuştu.

İçinde bulunulan süreçte Türkiye-Avrupa ilişkilerinin rayında olduğunu söylemenin kolay olmadığını belirten Sabancı, Kıbrıs konusunda üye ülkelerin bazılarının verilmiş sözlerden, açıklanmış taahhütlerden, uluslarası hukukun gereği olan yükümlülüklerden kaçmaya çalıştığını kaydetti. Türkiye için imtiyazlı ortaklık görüşlerinin de ortaya atıldığını hatırlatan Sabancı, “Biz her şeye rağmen bugünkü zorlukların aşılacağını düşünüyoruz. Türkiye-AB ilişkileri popülist siyasetçilerin seçim yatırımlarına, ürkek liderlerin misyon eksikliğine kurban edilmemeli. Başbakan ve hükümetin dile getirdiği gibi Türkiye reform sürecini devam ettirecektir.” dedi.