‘Bu ona güzel bir ders oldu’

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesini değerlendirerek, "Bu, ona güzel bir ders oldu. Güneydoğu'da siyasal düzenleme iddiası onun haddi midir?" dedi.

Çorum’un Mecitözü ilçesinde Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere Çorum’a gelen emekli Korgeneral Kundakçı, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Şemdinli olayları hakkında açıklama yapan Hasan Kundakçı, Şemdinli olaylarının patlak vermesinin gözleri açmadığını, olayların Batman, Diyarbakır, Muş ve Nusaybin’e sıçradığını hatırlatttı. PKK sempatizanlarının çok az adamla çok büyük iş yapmaya kalkıştığını vurgulayan Kundakçı, “Bizim zamanımızda Diyarbakır’a girememişlerdi. Bütün bu olaylar devlete güveni sarstı. Bu güvenin tamir edilmesi için için şimdi TSK’nın çok büyük bir gücü oraya gidiyor.” diye konuştu.

Şemdinli olaylarına ilişkin sorulara da cevap veren Kundakçı, “Şemdinli olayı şu anda yargıda. Bununla ilgili konuşmak istemiyorum. Savcı Ferhat Sarıkaya’nın yaptığı araştırma ve iddianame bana da geldi. İddianamedeki son cümleler çok değişik. Bir savcı kendi görevinin çok çok üstüne çıkmıştır. İddianamede siyasî hava kokmaktadır. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında ilgisiz iddialar vardır. Koca kolordu komutanı hakkında örgüt kurma iddiası lüzumsuz, ilgisiz ve alakasızdır. Diyabakır’da bir gazetenin sahibi olan Mehmet Ali Altındağ’ın ifadeleri derlenerek Büyükanıt hakkında suçlama yapılmıştır. Ferhat Sarıkaya savcılık görevi ile ilgili konuların çok çok dışına çıkmıştır. Kendi görevini aşan ilgisiz suçlamalar yapmıştır. Kendi meslektaşları onu görevinden ihraç etmişlerdir. Bu, ona güzel bir ders oldu. Güneydoğu’da siyasal düzenleme iddiası onun haddi midir? Büyükanıt’ı hedef alırsanız terörle mücadelede nasıl başarılı olabilirsiniz?” şeklinde konuştu.