‘Bu paraya tavuğumu teslim etmem’

Doğubeyazıt'ta ortaya çıkan, kısa sürede yurdun birçok bölgesinde görülen ve Koçyiğit ailesinden üç çocuğun ölümüne neden olan kuş gribi hastalığı karşısında bir çok vatandaş bilinçsiz.

Van Merkeze bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Said Adla isimli vatandaş evinin bahçesinde beslediği yaklaşık 20 kadar kümes havyanını ekiplere vermeyeceğini söyleyerek, “Doktorlar ne bilir tavuklardan hastalık olmaz” diyor. Van Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kanatlı kümes hayvanlarının yoğun olarak bulunduğu mahallelerde toplama ve itlaf işlemlerini aralıksız gerçekleştiriyor. Yurdu saran panik havasına ragmen birçok vatandaş verilen parayı az bularak kümes hayvanlarını saklamaya devam ediyor. Tavuklarda hastalık olmadığını iddia eden Adla, “Bunların tanesine 8 YTL veriyorlar. Her birisi en az 30 YTL eder. 30 YTL’nin altında kimseye bir şey teslim etmem” diyerek tavuklarını vermemek için inat etti.

Ancak bu örneğe karşı kendi imkanları ile tarım İl Müdürlüğü ekiplerine kümes hayvanlarını veren vatandaşlar da var. Aynı mahallede oturan Sinem Doğan isimli yaşlı kadın da üç tavuğunu alarak itlaf ekiplerine teslim etti. Evinde hindi, kaz ve tavuktan, ördeğe kadar çok sayıda kümes hayvanı bulunduran ve torunları da bu hayvanların arasında oynayan Hazal Şan isimli yaşlı kadın ise, hayvanlarının hasta olduğuna inanmadığını söyledi. Şan, “Ancak, insan sağlığından daha önemli olmayacağı için hepsini itlaf ekiplerine geldiğinde teslim edeceğim” diye konuştu.

VAN’DA İTLAF ÇALIŞMALARI HIZLANDI

Göçmen kuşlarının yolu üzerinde yer alan Van’da Sümeyye Mamuk’a kuş gribi teşhisi konulmasının ardında itlaf çalışmalarına hız verildi. İtlaf çalışmaları öncelikle Şehir merkezinde vakanın görüldüğü Yalım Erez Mahallesi ve Hacıbekir Mahallesi’nde başlandı. Merkezin yanısıra Vangölü’ne ve sulak alanlara yakın Erciş. Edremit, Gevaş, Muradiye ve Çaldıran’da itlaf çalışmaları yapılmaya başlandı. Son altı günde Van genelinde bu sabah itibari ile itlaf edilen kanatlı hayvan sayısı 17 bin 630’u geçti.

Vali Mehmet Niyazi Tanılır. bu bölgelerde tüm kanatıların itlaf edileceğini söyledi. Tanılır, dünya var oldu olalı hastalıklara neden olduğunu ve bunun halk arasında ‘kıran’ olarak bilindiğiin belirterek, vatandaşların kümes hayvanlarıyla bir arada yaşama alışkanlığından vazgeçmelerininin çok zor olduğunu söyledi. Bu nedenle halkı bilinçlendirmek için broşürler dağıtıldığını ve cami imamlarınada hutbelerde halka okuması için bilgiler verdiklerini anlatan Tanılır, “inşallah bu işin üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

İtlaf ekipleri de vatandaşların hayvanlarını saklayarak kendilerine vermemesinden şikayet ediyor. Genellikle yaşlı vatandaşların hayvanlarını vermeye yanaşmadığını belirten ekipler, “Devlet vatandaşların zararının karşılıyor. üç kuruş para için kendilerinin ve çocuklarının hayatlarını tehlikeye atmasınlar” diyerek vatandaşları uyarıyor.

ÇOCUKLAR KANLI TAVUK PARÇALARI İLE OYNUYOR

Hacıbekir Mahallesi’nde kısa bir süre önce kesildiği anlaşılan 5 tavuğun yanında oynayan çocuklar ise tam bir dehşet manzarası ortaya çıkardı. Tavukları çocukları ve torunlarıyla birlikte yiyeceklerini söylemekten çekinmeyen Adla, cebinde taşıdığı yemlerle tavukları yemlerken, kesilen tavuk parçaları ve tüyleri arasında dolaşan torunları ise, “Dedem verirse tavukları yiyeceğiz” diye konuşuyorlar.

ÇUKURDA ÖLÜMÜ BEKLİYORLAR

Bu arada itlaf ekipleri de Kurubaş Köyü yakınlarında bulunan dağlık alanda topladıkları hayvanları açılan büyük çukurlara dolduruyolar. Bir kısmı torbalar içinde, bir kısmı dışarıda bulunan kümes havyanları üzerlerine dökülen kireç ve ilaçlı suyla dondurucu soğukta ölümü bekliyorlar. Ekiplere bağlı iş makineleri yoğun kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda tırmanamadığı için hayvanların üzeri kapatılamıyor. Vatandaşlar da toplanan hayvanların canlı canlı gömülmesine tepki göstererek, “Hiç değilse öldürüp öyle gömsünler” diyorlar.