‘Bu soruya yanit vermeyecegim’

ITALYA - Italya’da NTV’ye açiklamalarda bulunan Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, Irak’ta bir iç savas çikmasi halinde bagimsizliktan baska bir alternatifleri olmadigini ifade etti.

Barzani, Irak’in toprak bütünlügünün korunabilmesi için federatif yapilanmanin sart oldugunu söyledi. Barzani’ye göre iç savas tehlikesini uzaklastirmak için de tek çare bu.

KDP lideri, Kuzey Irak’ta etnik esasli özerk yapilanmanin, bagimsiz bir devlete dönüsme olasiligina; bölgedeki Kürtlerin ayri bir devlet kurma düslerine iliskin soruyu da söyle cevap verdi. “Bu, Kürtlerin en mesru, en dogal hakkidir. Bu konuda Kürtler de diger milletler gibidir. Ama bizler su anda, federal, demokratik ve çogulcu bir Irak kurma ugrasindayiz.”

Su asamada, bunun disinda bir talepleri olmadigini söyleyen Barzani, “Irak’ta isler yolunda gitmezse ve ülke bir iç savasa sürüklenirse bagimsizliktan baska alternatifleri olmayacagini belirtti.

Barzani PKK’yi bir terör örgütü olarak görüp görmedigi sorusuna ise, “Bu soruya yanit vermeyecegim. Ben diyorum ki, Türkiye’deki Kürt sorunu siyasi bir meseledir. Bunun çözümü de siyasi ve demokratik bir çözüm olmalidir” dedi.