‘Bu süvari ile bu at şaha kalkmaz’

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın arabayı devirdiğini söyleyen Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya, olağanüstü kongre çağrısında bulundu.

Eski bakanlardan Şerif Ercan, Bilal Güngör ve eski milletvekilleri Burhan Ysen, Yahya Çevik, Ylyas Yylmazyyldyz ile birlikte geldidi Erzurum’da salon toplantysyna katylan Kaya, hedeflerinin partiyi bölmek dedil, büyüterek, ülkenin gelecedinde söz sahibi yapmak oldudunu söyledi.

DYP Genel Başkany Mehmet Adar’y eleştiren Kaya, ”Adar arabayy devirmiştir. Partiyi layyk ellere teslim etmemiştir.” dedi. ABD’ye gideceklerini duyuran Kaya, bunun asla bir icazet alma gezisi olmayacağını belirterek, “Erzurum’dan meşaleyi yaktyk. Davamyz DYP’nin ayadyna batan dikeni çykarmaktyr. Sayyn Adar tabana ve teşkilatlara kulak vermelidir. Olaganüstü kongre yapmasy lazym. Bu süvari ile bu at şaha kalkmaz. Partimiz kiracylaryn ellerindedir.” ifadelerini kullandı.

DYP genel başkanlığı yapan eski Cumhurbaşkany Süleyman Demirel ve eski Başbakan Tansu Çiller’le görüştüklerini açıklayan Kaya, ”Sayyn Demirel de bize DYP’nin bir lider problemi oldudunu, seçimlere gitmeden kongre yapylmasy gerektidini söylemiştir. Mücadelemize destek vermiştir” diye konuştu. Kaya, DYP Erzurum İl Başkanı Hulisi Sırmacı’nın bir gün önce düzenlediği basın toplantısında, kendilerini DYP’yi bölmek ve ‘hıyanet etmekle’ suçlamasını ise “Bizim muhatabımız onlar değil. Biz bölmek için değil partimizi iktidar yapmanın peşindeyiz.” dedi. Salonu dolduran partililer sık sık eski başbakan ve genel başkan Tansu Çiller lehine slogan atarak Kaya’nın konuşmasını kesti.

Salon konferansı öncesinda teknik bir arazıdana dolayı İstiklal Marşı çalınamadı. Bunun üzerine canlı okunmak istenen İstiklal Marşı’nda yanlışlık yapıldı. Marş, hatalara rağmen bitirildi.