‘Bu TMK ile Öcalan iki yılda tahliye olur’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Terörle Mücadele Kanunu Tasarısı’nın bölücübaşı Abdullah Öcalan’a af getirdiğini iddia etti.

(…) Terör örgütü kuranlar, yönetenler ile bu örgüte üye olanlar Türk Ceza Kanunu’nun 314’üncü maddesine göre cezalandırılır. Örgütün faaliyetini düzenleyenler de örgütün yöneticisi olarak cezalandırılır. (…) Türk Ceza Kanunu’nun 221’inci maddesi hükmü, bu madde açısından da uygulanır. Kişi etkin pişmanlık hükümlerinden ancak bir defa yararlanabilir.

Tasarının bu haliyle kanunlaşması durumunda Öcalan’ın iki yıl içinde tahliye edileceğini savunan CHP lideri, düzenleme için ‘terörle mücadele yasası olmaktan çok teröre teslim olma yasası’ nitelemesinde bulundu. Terör örgütü liderine af kapısı için 6. maddenin derhal çıkarılmasını isteyen Baykal, “Herkes aklını başına alsın, herkes sorumluluğunu üstlensin. Bu yasa bu aşamaya nasıl geldi, ben ona şaşıyorum. Başbakan’ın, bakanların bu yasanın altında nasıl imzası var, anlayamıyorum. Bu konularla ilgili devletin temel kurumları, ilgilileri neler söylediler, merak ediyorum. Türkiye bu kadar sahipsiz mi? Çıksın birisi savunsun bu yasal düzenlemeyi.’’ dedi.

Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Baykal, TMK Tasarısı’yla ilgili önceki akşam Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleriyle paylaştığı düşüncelerini kamuoyuna açıkladı. Baykal, partili hukukçularla, akademisyenlerle yaptıkları değerlendirmeler sonucunda tasarının 6. maddesinin Abdullah Öcalan’ın da yararlanabileceği bir affı öngördüğünü tespit ettiklerini söyledi. Baykal, ‘terör örgütü kuranlar, yönetenler ve örgüte üye olanların TCK’nın 314. maddesine göre cezalandırılacağı’ hükmünün yer aldığı söz konusu maddenin son fıkrasında ise “TCK’nın 221. maddesi hükmü, bu madde açısından da uygulanır. Kişi etkin pişmanlık hükümlerinden ancak bir defa yararlanır.’’ denildiğine dikkati çekti.

Söz konusu maddenin gerekçesinde, “Etkin pişmanlık hükümlerinin terör örgütünün kurucusu, yöneticisi veya üyeleri hakkında da uygulanabileceği kabul edilmiştir.” denildiğine işaret eden Baykal, hakkında hüküm verilmiş olanların pişmanlık yasasından yararlanamayacağı yönünde ne daha önce çıkarılan yasalarda ne de tasarıda bir hüküm bulunmadığını ifade etti. CHP lideri, yasaya katkıda bulunan uzmanların, ‘hakkında hüküm verilmiş olanlara bu maddenin uygulanmayacağına ilişkin düşüncesinin’ hiçbir yasal dayanağının olmadığını da savundu.

CHP lideri, tasarının, hakkında hüküm verilmiş de olsa terör örgütünün kurucusunun da ‘etkin pişmanlık imkanından yararlanmasına ilk kez kapıyı açtığını’ ifade ederken, bu imkanın kullanılması durumunda dörtte üçe kadar bir indirim söz konusu olduğunu ve bunun Öcalan açısından 27 yılık bir ceza indirimi anlamına geleceğini anlattı. “Öcalan’ın 7 yıllık tutukluluk süresi dikkate alındığında, 2 yıl içinde tahliyenin mümkün hale geleceğinin altını çizen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mutlaka olur demiyorum; ama getirilen düzenleme ile hukuk mevzuatımızın buna engel olacak bir tarafı kalmamıştır, yasalarımızın bunu engelleyici düzenlemesi ortadan kalkmıştır. Bu yasayla siz Öcalan’a özgürlük diye poster taşıyanları mahkum edeceksiniz, yine bu yasayla Öcalan’ı tahliye edeceksiniz.”