Bu trajik tablonun aydinliga kavusturulmasi gerekiyor

ANKARA - Yüksekögretim Kurumu Baskani Erdogan Teziç, hukukta karar verirken sadece kanunlarin yeterli olmadigini vicdani bakis açisinin önemli oldugunu belirterek, "Bu trajik tablonun aydinliga kavusturulmasi herkesin beklentisi" dedi.

Bilkent Otel’deki programin ardindan gazetecilerin sorularini cevaplayan Teziç, bir soru üzerine Van 100. Yil Üniversitesi Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali’nin intihari ve Rektör Yücel Askin’in rahatsizligi ile sonuçlanan olaylari degerlendirdi. Mahkemenin kanun ve hukuka bagli olarak vicdani kanaatine göre karar verecegi kuralinin da olduguna isaret ederek, “Bu çok yüce kavram. Karar verenlerin yansimalarini iyi düsünmeleri gerektiren bir kavram. Hukukçularin iç dünyalarinda olusturulan çok genis bir bakis açisidir. Biz hep bunu dile getirmeye çalistik. Sadece yürürlükteki kurallar yeterli degil, o kurallara bagli olarak vereceginiz kararlarin uzun gelecekte yansimalari ne oluru önemliydi. Iste bu tür olaylarin olmamasi açisindan vicdani kanaat çok önemli rol oynadi. Bunun kisa ifadesi, yargilama sürecinde vicdanlarinda sizlamamasini ifade eder. Bugün hiçbirimizin bu ülkenin vatandaslari olarak, yargilama süreci içerisinde insan kaybinin olmasi ama 4 aydir süren tutuklu. Daha vahim sonuçlar doguracak hazirliklarda eklenebiliyor buna o bakimdan bu trajik tablonun aydinliga kavusturulmasi herkesin beklentisi. Ben bu asamada bunu söyleyebilirim.” dedi.

Yargiya güvenlerinin sonsuz oldugunu dile getiren Teziç, hukuki gerçegin ortaya çikabilmesi için mahkeme sürecinin hemen baslamasi gerekitgini vurguladi. Teziç, “Bu herkesi rahatlatir. Kendimizi güven içerisinde hissederiz. Bunun biran evvel gerçeklesmesi herkesin arzusu. Benim dilegim bundan sonra kimsenin daha fazla üzülmemesi ve daha fazla canin yanmamasi.Bir yuva sönüyor. Oradaki aileleri üzüyor. Ayrica bu yuvanin sönmesi yargi sürecinn devamini etkilememelidir. Aileler sirtlarinda bu olaydan dolayi ebevenylerini, babalarinin, eslerinin durumunun açikliga kavusturulmasi içerisinde olacaklardir. Bir hukukçu ve üzüntülü vatandas olarak bunu söyleyelirim.” seklinde konustu.