Bu ülke cephe siyasetinden çok çekti!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, en uç sol parti ile en uç sağ partiyi birleştirerek Ak Parti'ye cephe oluşturmak isteyenlerin bulunduğunu belirtti.

“Cephe siyaseti yapmanın bu ülkeye bir faydası yoktur.” diyen Bakan Çelik, “Neticede milletin vicdanı hakemdir, o hakeme hep beraber gideceğiz, orada herkes milletten ya onay ya da red alacaktır.” dedi.

AK Parti 15. Bursa İl Danışma Meclisi’nde konuşan Bakan Çelik, memlekette felaket tellallığı yapanların olduğunu belirterek, “Bu memlekete felaket tellallığı yapanlar kimlerdir biliyormusunuz. Ah ekonomi bozulsada vatandaş Ak Parti’den elçekse, bizede fırsak çıksa diyen bir zihniyet. Bunların zihniyeti ne biliyormusunuz, ah şu komşunun evi yansada bende yumurtamı pişirsem diyen bir zihniyet.” şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, “Kendi saadetini başkasının felaketinde arayan insanlar gerçek manada insan vasfı taşıyan insan değildir. Biz saadetimizi başkasının felaketinde arayan insanlar değiliz. Biz herkesin mutlu olmasını istiyoruz. Ak Parti’nin çok önemli bir farkını söyleyeyim. Biz düşmanlık zemininde asla siyaset yapmadık bundan sonrada yapmayacağız. Biz rekabet zemininde siyaset yaptık. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün partiler bizim rakibimizdir ama düşmanımız değlidir. Siyaseti düşmanlık zeminide yapanlar, sendikacılığı, sivil toplumculuğu düşmanlık zemininde yapanlar Türkiye’ye en büyük kötülüğü yapıyorlar yaparlar.” diye konuştu.

Ak Parti’nin Türkiye’nin 81 vilayetinin 2’si dışında tamamında var olduğunu belirten Çelik şöyle devam etti: “Bir parti eğer bütün Türkiye’yi temsil etme kabiliyetine sahip değilse, o partinin yönetme kabiliyeti de olamaz. O bakımdan Ak Parti Türkiye’nin çimentosudur. Bu ülkede herkes birinci sınıf vatandaştır ve hepsinin başımızın üzerinde yeri vardı. Müslim ya da gayri müslim önemli değil. Biz bu anlayışla ülkeyi yönetiyoruz. Bakın, 1950 milletin iktidarı Demokrat Parti’de, 65’te Adalet Partisi’nd, 83’te Anap’ta ve bugün genel irade, Ak Parti’de tecelli etti. Biz merkezin partisiyiz, biz demokrat partinin devamıyız diyenlar hayal görmesin, demokrat misyonun ve milletin iktidarının bugünkü tek temsilcisi ve alternatifi olmayan temsilcisi Ak Parti’dir, bunu herkes böyle bilsin.”

“TÜRKİYE’DE CEPHE SİYASETİ YAPMAK İSTEYENLER VAR”

Geçmişte kalmış bazı partilerden bahsedildiğini belirten Çelik, onları duyduğunda, ‘ölünün arkasından bahsetmeyin günahtır.’ dediğini hatırlatarak şunları kaydetti: “Ortada görünen birşey var, diyorlarki, en uç sağdaki ile en uç soldaki partiyi nasıl birleştirir de Ak Parti’ye karşı bir cephe oluştururuz. Bakın cephe siyasetinden 70’li yıllarda biz çok çok acılar yaşadık. Cephe siyaseti yapmanın bu ülkeye bir faydası yoktur. Neticede milletin vicdanı hakemdir, o hakeme hep beraber gideceğiz, orada herkes ya milletten onay alacak ya da milleten red alacaktır. Biz inşallah, en iyi şekilde cumhurbaşkanını seçeceğiz, birlikte genel seçime gideceğiz, bu konuda felaket senaryoları yazmanın bir anlamı yoktur.”

Ak Parti’nin değişmesini kabullenemeyenlere de cevap veren Çelik, “Değiştik zorunuzamı gitti. Değişmeyen deliler ve ölülerdir. Değişmemeyi bir fazilet gibi algılayan bir zihniyet bizden uzaktır. Gönüllerimiz sultanı Yunus Emre ne diyor, ‘Her dem yeniden doğarız bizden kim usanası’ biz her gün yeniden doğuyoruz, bizden kimse usanmazki.” şeklinde konuştu.

KÖTÜ SENARYO İÇİNDE OLANLAR SENARYOLARI İLE BAŞBAŞA KALACAK

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin büyük bir olgunlukla yapılacağının altını çizen Çelik, şöyle devam etti: “Anayasa çok derde deva sadra şifa olduğu için sözetmiyorum. Ben 82 anayasasına red oyu vermiş biriyim. Ama yürürlükte olduğu için bu anayasa bizi bağlıyor arkadaşlar. Anayasada cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağı, genel seçimlerin nasıl yapılacağı yazılıdır. Ben burada kötü senaryo beklentisi içinde olan insanların kötü senaryoları ile başbaşa kalacağına inanıyorum. Bugüne kadar devlet adamlığı sorumluluğumuzu küçük hesaplarının önüne çıkarttığımız gibi, bugünde bunu yapacağız. Ve büyük bir olgunlukla bu 2 seçimde sona erecek ve Türkiye yeni bir hamle ile yoluna devam edecek.”