Bu yiyecekleri terk etmeyin

Sağlıklı ve formda kalmak için süt, peynir ve kırmızı ete veda mı ettiniz? O halde yiyecek planınızı yeniden yapmakta fayda var.

Zayıflamak için peynir

Peynirin yüksek oranda yağ ve kalori içerdiği doğru. Ancak Amerikalı Sağlık Yazarı Diyetisyen Gayle Reicher, peynirin güçlü bir kalsiyum deposu olduğunu söylüyor. Bunun yanında peynirde bulunan “linoleic asit” kanser, kalp krizi ve diyabet riskini düşürüyor. Linoleic asit güzelleştirme konusunda da uzman. Keçi peyniri, çedar ve diğer tam yağlı peynir çeşitlerine göre daha düşük kalorilidir.

Biftek gençleştiriyor

Dana eti yüksek oranda protein ve yararlı besinler içeriyor. Özellikle kadınlar yeterli oranda dana eti tüketmediği takdirde demir, çinko gibi mineraller ve B12 vitamini eksikliği yaşıyor. Yağsız dana eti sağlık için en uygunu. Fileto halinde aldığınız eti haşlanmış sebzelerle karıştırarak servis yapmalısınız.

Işıltılı gözler için yumurta

Kolesterolü yükseltmesi sebebiyle yumurta tüketimine kaygı ile yaklaşılıyor. Ancak yeni araştırmalar yumurtanın sanıldığı kadar zararlı bir besin olmadığını ortaya koyuyor. Yumurtada düşük yağ oranı (bir yumurta yaklaşık beş gramdan az yağ içeriyor) ve göz sağlığını koruyan “lutein” adlı besin var. Mümkün olduğu kadar katı pişmiş ve rafadan olanları tüketin. Lutein etkisini artırmak için ıspanak ve diğer sebzelerle yumurtayı karıştırın.

Diyeti fındıkla hızlandırın

Boston’daki Brigham Hastanesi’nden araştırmacı Kathy McManus, günde bir avuç fındık ilâve edilen diyetlerde daha hızlı başarılı sonuçlar aldıklarını açıkladı. Fındıkta bulunan magnezyum ise, bazı diyetlerin yan etkileri olan şişkinlik, moral dalgalanmaları ve baş ağrıları gibi sorunları gideriyor. Öğleden sonraları atıştırmak için küçük bir avuç dolusu fındık (Yaklaşık 170 kalori) yiyebilirsiniz.

Kahveyle selülite son

Artık kahveden korkmanıza gerek yok. Ancak kahveyi sınırlı düzeyde tutmalısınız. Yakın zamanda yapılan araştırmalar kahvede bulunan kafeinin kalp krizi, fibrokistik göğüs ve yüksek tansiyonla savaşta yararlı olduğunu ortaya çıkarıyor. Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olan kafein, fazla yağların vücuttan çözülmesini de kolaylaştırıyor. Kendinize günde en fazla iki ya da üç fincan kahve sınırlaması getirmelisiniz. Kahveyi sade içemiyorsanız, diyet süt ve esmer şeker ile tatlandırabilirsiniz.