Bucak davasinda karar çikmadi

ISTANBUL - Susurluk davasi kapsaminda beraat eden ve Yargitay tarafindan kararin bozulmasindan sonra yeniden görülen davanin durusmasi, dosyanin hacimli olmasi ve mahkeme heyetindeki degisiklik nedeniyle ertelendi.

Mahkeme heyeti, heyette degisiklik oldugunu, oldukça kapsamli olan dava dosyasinin incelenmesi için durusmayi erteledi.

Susurluk’ta Mercedes otomobilin kamyona çarpmasi ve Emniyet Müdür Yardimcisi Hüseyin Kocadag ile Abdullah Çatli ve sevgilisi oldugu ileri sürülen Gonca Us’un ölümü sonrasinda açilan Susurluk davasinda, emniyet, MIT ve yeralti dünyasindan birçok önemli yetkilere sahip insan sanik sandalyesine oturmak zorunda kalmisti. Ancak kaza yapan araç içinde bulunan Sedat Edip Bucak, dönemin DYP Sanliurfa Milletvekili olmasi nedeniyle vekilliginin sona ermesine kadar yargilanamamisti. Ikinci dönemde seçimleri kaybeden Bucak, “Cürüm islemek için tesekkül olusturmak, kanunun suçlu saydigi Abdullah Çatli’nin yerini bildigi halde söylemedigi ve vahim nitelikli silah bulundurmak” suçlarindan yargilandigi mahkeme tarafindan yeterli delil bulunamamasi nedeniyle beraat etmisti.

Beraat karari Yargitay tarafindan bozulmasi üzerine tekrar görülen davada sanik Sedat Edip Bucak hakkinda 11 yildan 20 yila kadar hapis cezasi verimesi talep ediliyor.