Bugün itibariyle 35.3 milyon kişi sayıldı

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmalarında bugün saat 11.00 itibarıyla nüfusun yarıya yakını sayıldı ve 35 milyon 307 bin 484 kişi kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kurulması için yapılan çalışmaların, Türkiye genelinde devam ettiği kaydedildi.
Türkiye genelinde Ulusal Adres Veritabanına kayıtlı yaklaşık 23 milyon 800 bin konuttan 13 milyon 600 bininin nüfus tespiti amacıyla ziyaret edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Bugün saat 11.00 itibarı ile 35 milyon 307 bin 484 kişinin ikamet adresi MERNİS kayıtlarındaki kimlik bilgileri ile eşleştirilerek kayıt edilmiştir. Her gün yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin kaydı yapılmaktadır.
Daha önce çalışmanın tamamlandığı ilan edilen Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Karabük, Sinop, Çankırı, Kastamonu illerinin yanı sıra bugün itibarı ile Malatya, Çanakkale, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bartın ve Bayburt illerinde de hane ziyaretleri ve veri girişleri tamamlanmış, kalite kontrol aşamasına geçilmiştir.
Çalışma, Haziran ayı sonu itibarı ile tüm illerde tamamlanacaktır.”