Bugün seçim olsa?

En çok kadınlar Erdoğan'ı Çankaya'da germek istiyor

Geçtiğimiz Perşembe günü beni ziyaret eden ünlü araştırma şirketinin sahibi ve CEO’sunun yeni yaptıkları, AKP’nin kararsızlar hariç yaklaşık % 34 oy oranına ulaştığını gösteren bir seçim araştırmasından söz ettiğini yazmıştım.

Aynı yazıda araştırma şirketinin adını ve CEO’nun kim olduğunu Salı günü açıklayacağım demiştim. Ama dün sonuçlar elime ulaşmadığı için sözümü tutamadım. Araştırmanın ince analizlerini ancak dün bitirebilmişler. Bugün ise sözümü tutuyorum. Araştırma şirketinin ismi KMG Araştırma. Adını vermediğim şirket sahibi ve CEO ise sevgili dostumuz Vural Çakır. Çakır ince analizler sonucunda kararsızları dağıtmamaya karar verdiklerini söyledi.

AK PARTİ YÜZDE 33,1’LE BİRİNCİ

Kararsızları dağıtmadan Türkiye temsili, 1091 kişi ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre AKP % 33,1’le birinci parti. AKP erkeklerde oyunu % 34’e, 25-34 yaş grubunda % 35.4’e, C2DE grubunda ise % 35.7’ye çıkarıyor. İkinci parti ise % 13.7 ile CHP. CHP oyunu erkeklerde % 16.3’e, 45-54’te % 18.5’e, ABC1 grubunda ise 17,5’e çıkarıyor. MHP % 6,1’le üçüncü parti. MHP erkeklerde ve gençlerde oyunu ikiye katlıyor % 8,1. DYP ise MHP’nin az aşağısında % 5.9’la dördüncü parti.

Kadınlarda oyunu % 6.2’ye C2D grubunda ise 7.8’e çıkarıyor.

HADEP, ANAP, GP, DSP, SP’nin oyları ise 2.6 ve daha altında… Oy vermeyeceğim diyen % 8.8, cevap vermeyen % 3,0 ve Kararsız % 18.

MHP’NİN YÜKSELİŞİ

Bu sonuçlar açıkça gösteriyor ki AKP’nin kararsızlar da dağıtılırsa 2002’deki oy oranının üstüne çıkma olasılığı yüksek. CHP ise kararsızlar dağıtıldığında ancak 2002’deki oy oranını koruyabiliyor. MHP ve DYP’den de doğru söylemi geliştiren üçüncü parti olarak yerini alacak. Diğer partilere verilen oylar ise çöpe gidecek…

Bugün Genel Seçim Olsa %

AKP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33.1

CHP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13.7

MHP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6.1

DYP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5.9

HADEP . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2.6

ANAP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2.0

GP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2.0

DSP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1.5

SP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1.2

Bağımsızlar . . . . . . . . . . . . . . . . .0.8

Diğer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1.3

Oyvermez . . . . . . . . . . . . . . . . . .8.8

Cevap Yok . . . . . . . . . . . . . . . . .3.0

Fikri Yok . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18.0

Kaynak: 1091 kişi CATI örneği, KMG Araştırma

En başarılı bakan kim?

KMG Araştırma’nın araştırmasında sorulan sorulardan biri de “Kabinenin en başarılı bakanı sizce hangisi?” sorusu… % 28 bu soruya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül yanıtını veriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan diyenler ise % 12. Sanırım ilk sırada Tayyip Erdoğan’ın çıkmama nedeni “Başbakanlığın” bir icra bakanlığı olarak görülmemesi… Ya da Başbakan’ın bir “Bakan” olarak algılanmaması… Abdullah Gül’ün Tayyip Erdoğan’dan daha başarılı bulunmasını başka bir nedenle açıklayamıyorum.

Üçüncü sırada ise Devlet Bakanı Ali Babacan var (% 4). Daha sonra ile sırasıyla Hüseyin Çelik, Abdüllatif Şener, Kemal Unakıtan ve Recep Akdağ % 3’le beşinci sırayı paylaşıyorlar. Altıncı sırayı % 2 ile Kürşad Tüzmen alıyor. % 1’le yedinci sırada söylenen bakanlar ise Osman Pepe, Abdülkadir Aksu, Cemil Çiçek, Murat Başesgioğlu, Atilla Koç, Mehmet Ali Şahin, Nimet Çubukçu. Adı anılmayan Bakanlar Binali Yıldırım, Mehmet Hilmi Güler, Mehmet Aydın, Mehmet Mehdi Eker, Faruk Nafiz Özak… Fikri olmayan ise % 36. Bu sonuçlarda bazı bakanların aldığı yüzdeler düşük gelebilir. Ancak bir de olaya şöyle bakın. AKP’nin iki önemli liderinin arasından sıyrılıp toplumun % 4’ü ya da % 3’ü tarafından “en başarılı olarak nitelenmek” az bir şey de değil…

En Başarılı Bakan %

Abdullah Gül . . . . . . . . . . . . . . . . . .28

Tayyip Erdoğan . . . . . . . . . . . . . . . .12

Ali Babacan . . . . . . . . . . . . . . . . . .4

Hüseyin Çelik, Abdüllatif Şener . . . .

Kemal Unakıtan,Recep Akdağ . . . . .3

Kürşat Tüzmen . . . . . . . . . . . . . . . .2

Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu Murat Başeskioğlu, Atilla Koç . . . . . .

Mehmet Ali Şahin, Nimet Çubukçu . . . . . . . . . . . . . . . .1

Fikri Yok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36

Kaynak; KMG Araştırma, CATI 1091 kişi

Cumhurbaşkanlığı referanduma giderse…

KMG Araştırma “Cumhurbaşkanı Kim Olmalı” sorusunu ise iki farklı şekilde sormuş. Bu iki soru bize aynı şeyi farklı sorularla ölçmenin nasıl farklı sonuçlar ortaya koyacağını da gösteriyor.

İlk soruda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmalı diyenler % 27. AKP’den başka biri olmalı diyenler ise % 17. Yani % 44 Cumhurbaşkanı AKP’den biri olmalı diye düşünüyor.

Başka partiden olsun diyenler % 10. Hiçbir partiden olmasın diyenler % 36. Fikri olmayanlar ise % 9. Soru “Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Olmalı Mı?” diye sorulunca ise ortaya başka bir tablo çıkıyor. % 49 “olmalı” diyor. % 7 “fikrim yok” derken % 44 ise “olmamalı” şeklinde fikir bildiriyor.

KADINLAR ERDOĞAN’I KÖŞKTE İSTİYOR

İlginçtir kadınlar arasında Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını onaylayanlar % 56’ya çıkarken, 18-24 yaş grubunda bu oran 57 ile tavan yapıyor. Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na karşı çıkanların tavan yaptığı kategori ise ABC1 grubu… Bu sonuçlar gösteriyor ki bugünkü şartlarda referanduma gidilirse ve Tayyip Erdoğan aleyhine şiddetli bir kampanya yürütülürse Tayyip Erdoğan’ın sandıktan çoğunluğun oyunu alıp birinci çıkma şansı oldukça yüksek…

Yeni Cumhurbaşkanı

Tayyip Erdoğan Olmalı . . . . . . . . . .27

AKP’den başka biri olmalı . . . . . . . .17

Başka partiden biri olmalı . . . . . . . .10

Parti mensubu olmamalı . . . . . . . . .36

Fikri yok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9

Kaynak: KMG Araştırma, CATI 1091 kişi.

Erdoğan Cumhurbaşkanı Olmalı mı?

Evet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .49

Hayır . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44

Fikri Yok . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7