Bugün virüs saldıracak!

Film ve fotoğraf eki bulunduğu mesajıyla gelen ve bugün aktif hale geçecek bilgisayar virüsünün en çok bulaştığı ülkelerden birisinin Türkiye olduğu bildirildi.

-Secure bilgisayar güvenliği yazılımı şirketinin yöneticisi Eugenio Correnti, şu anda virüsün en çok bulaştığı ülkelerin Türkiye, Hindistan ve Peru olduğunu belirtti.

“The Best Videoclip Ever, Fw: SeX.mpg”, “Miss Lebanon 2006” veya “Fuckin Kama Sutra pics” konusu altında gelen ve Word, Powerpoint, Excel, Acrobat gibi program dosyalarını silecek bilgisayar virüsünün, tüm dünyada bulaştığı bilgisayar sayısının 300 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

VİRÜS TARAMASI YAPILMASI ÖNERİSİ

Uzmanlar, bilgisayar kullanıcılarına 3 Şubat’ta aktif hale geçecek “Nyxem” virüsünün yıkıcı etkilerinden korunmak için bu tarihten önce virüs taraması yapmaları çağrısında bulunmuşlardı.

3 Şubat’ta faaliyete geçecek Nyxem virüsünün “bulaştığı” bilgisayarlarda Word, Powerpoint, Excel ve Acrobat gibi program dosyalarını sileceği belirtilmiş, bu tarihten önce kullanıcıların bilgisayarlarından virüs taraması yapmaları tavsiyesi yapılmıştı.

Porno dosyalarını değiş-tokuş yapanların, virüsü taşıyan e-mail mesajlarındaki ekleri açmalarıyla bulaştığı sanılan Nyxem’in şirketlerden çok ev kullanıcılarını etkilemesi bekleniyor.

Birçok özel şirket, virüs programları ve diğer yöntemlerle ilk olarak 16 Ocak’ta ortaya çıkan Nyxem’i etkisiz hale getirirken, bilgisayar uzmanları, çok sayıda ev kullanıcısının bilgisayarına bu virüsün girmiş olabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

Bulaştığı bilgisayarda öncelikle adres defterine saldırıp kendisini bu adreslere gönderen virüs, aynı yerel bağlantı içindeki bilgisayarlarda arama yöntemiyle de bulaşıyor ve her ayın 3’ünde şu dosyaları siliyor:

DMP – Oracle files
DOC – Word document
MDB – Microsoft Access
MDE – Microsoft Access/Office
PDF – Adobe Acrobat
PPS – PowerPoint slideshow
PPT – PowerPoint
PSD – Photoshop
RAR – Compressed archive
XLS – Excel spreadsheet
ZIP – Compressed file
Virüsün ayrı olarak anti-virüs yazılımını da etkisiz hale getirmeye çalıştığı ve fare ile klavyeyi de çalışmaz kılabileceği belirtilmişti.

Özellikle ev kullanıcılarını uyaran bilgisayar güvenliği şirketleri, anti-virüs programlarının çoğunun bu virüsü temizleyecek kapasitede olduğunu bildirmişlerdi.