Bugünlerde hasta ziyareti çok tehlikeli

Kış şartlarının iyice etkisini gösterdiği bu günlerde nezle, grip, yüksek ateş, boğaz ağrısıyla gelen öksürük gibi hastalıkların arttığı ve bu yönde rahatsızlıkları olan kişilerin hasta ziyaretlerine gitmemelerinde fayda olacağı açıklandı.

Türkiye’de genel olarak insanların hasta ziyaretinin nasıl yapılacağını bilmediğini ifade eden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, ziyaretçilerin iyi niyetli olarak geldiklerini ancak kendilerinde mevcut olan enfeksiyonları hapşırma, öksürme, burun akıntısı gibi etkilerle hastaya bulaştırdıklarını vurguladı.

Hastaneye tektik ve tedavi için yatan hastaların vücut dirençlerinin son derece düşük olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Doğanay, bu düşük dirençle çevrede var olan enfeksiyon ve bakterileri daha kısa sürede ve daha kolay kapacaklarına değindi.

Ziyaretçilerin taşıdıkları enfeksiyonları hastalara bulaştırması sonrasında, hastaların klinik belirtilerinin kötüleşeceğine, yatma sürelerinin ve buna bağlı olarak maliyetin artacağına dikkat çeken Prof. Dr. Doğanay, en önemlisi de hastanın ölmesine bile neden olunabileceğini kaydetti.

Doğanay, hastalıklı olarak hasta ziyaretine giden insanların başta kendileri olmak üzere, hataya ve diğer ziyaretçilere de zararlarının dokunduğunu söyledi.

Ziyaretlerde dikkat edilmesi gereken diğer bir konunun da çiçek ve gıda gibi maddelerin doktorların kontrol ve izni olmadan hasta odasına girdirilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğanay, Kanser tedavisi gören, organ nakli olmuş, kan kansızlığı şikayeti olan, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olan hastaların enfeksiyon kapma riskleri çok yüksek olduğu için bu hastalara çiçek ve yiyecek gönderilmemesi, aksi taktirde hastanın hayatını kaybetmesine neden olunabileceğini açıkladı.

Çiçeklerdeki tozun kontrol altında olan hastaların ciğerlerine gideceğini bununda mantar enfeksiyonuna neden olabileceğini kaydeden Doğanay, bu durumda hastanın kurtulma ihtimalinin olmadığını ifade etti.

Hasta ziyaretinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi veren Prof. Dr. Doğanay, “Nezle, öksürük, ateş gibi hastalıkları olan kişiler kesinlikle ziyarete gitmesin. Yoğun bakım ve yanık ünitesinde yatan hastalara izin verildiği ölçüde ziyaret yapılmalı. Hasta odalarında fazla miktarda ziyaretçi girmemeli kişi sayısı ikiyi geçmemeli süresi ise en fazla 10 dakika olmalıdır. Hastane içinde kesinlikle bir yere dokunulmamalı. Hasta odasına girmeden ve çıkarken mutlaka eller sabunlu suyla yıkanmalı.” dedi.