Bülent Arınç; ‘Karikatürler bir kışkırtma’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Danimarka'da yayınlanan ve İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri bir kışkırtma olarak gördüğünü söyledi.

Rusya Federasyonu Başkortostan Cumhuriyeti Kurultayı Başkanı Konstantin Tolkaçev ve beraberindeki heyeti Meclis’te kabul eden Bülent Arınç, gazetecilerin sorusu üzerine karikatür krizini değerlendirdi. Hz. Peygamber’i terörist gibi gösteren karikatürlerin yayınlanmasının, sadece Müslümanları değil, duyarlı tüm insanları üzdüğünü ifade eden Bülent Arınç, “İnsanların, birbirlerinin kutsal değerlerine saygı göstermesi gerekir. Müslümanların peygamberine karşı yapılmış bu hakaretamiz olayı hiç kimse görmezden gelemez” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, İspanya Başbakanı ile olayı kınayan ortak bir mektup yayınladıklarını ifade eden Arınç, AB üyesi tüm ülkelerin meclis başkanlarına bir mektup göndereceklerini, bu ülkelerin TBMM’deki dostluk gruplarının da muhataplarına mektup yazarak, bunun doğru olmadığını belirteceklerini söyledi. Bülent Arınç, karikatür krizini, Nisan ayında İstanbul’da yapılacak İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamentolar Birliği toplantısı, Danimarka’da yapılacak Avrupa Parlamento Başkanları toplantısı ve Estonya’da yapılacak Avrupa Konseyi Ülkeleri Parlamento Başkanları toplantısına taşıyacaklarını bildirdi.

Kişisel haklara saldırı olduğu zaman, kişi bunun karşılığında dava açabildiğini, bir insanın inancının da kutsal olduğunu ve kişinin inancına da hakaret edilemeyeceğini vurgulayan Bülent Arınç, “Kiliselerine, camilerine, havralarına, din adamlarına kendi kitaplarına, mukaddes saydıkları peygamberlerine hiçbir zaman hakaret etmemeliyiz” dedi.

Bülent Arınç, Türkiye’nin hoşgörü konusunda örnek bir ülke olduğunu, 600 yıldan fazla süren Osmanlı ve 85 yıllık Cumhuriyet döneminde bütün dinlerin mensuplarının, bir arada, özgürce yaşadıklarını hatırlatarak, karikatürlere gösterilen tepkilerin ölçülere uygun olması gerektiğini söyledi. Arınç, “Maalesef bazı ülkelerde kontrol dışı hareketler olmuştur. Bazı ülkelerin bayrakları yıkılmış ya da yırtılmış, bazı ülkelerin büyükelçilikleri ateşe verilmiştir. Kesinlikle bu davranışı tasvip etmiyoruz’ diye konuştu. ‘