Bülent Arınç Litvanya heyetini kabul etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye - Litvanya dostluk grubunun davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Litvanya - Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Vılıje Vertelıene ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde konuşma yapan Bülent Arınç, Eylül ayında Litvanya’ya resmi bir ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, “Sizleri o zaman da ülkemize davet etmiştik. Dostluk grubunuzla arkadaşlarımız görüşmeler yapacak, umarım yararlı olur” dedi. Litvanya ziyareti sırasında faydalı görüşmeler yaptıklarını ifade eden TBMM Başkanı Arınç “Litvanya Parlamentosu Genel Kurul’unda bir konuşmamız olmuştu. Başta Litvanya Cumhurbaşkanı olmak üzere dostluk gruplarıyla da görüşmeler yaptık, sosyal amaçla da görüşmelerimiz oldu, ziyaretin sıcaklığı hala hatıralarımızda” diye konuştu.

Türkiye ile Litvanya arasındaki ilişkilere değinen Meclis Başkanı Arınç “Türkiye ve Litvanya iki dost ülkedir. Geçmişten bu yana ilişkilerimiz olumlu seyrediyor. Litvanya Türkiye’nin AB üyeliğine destek veriyor, bu desteğin bundan sonra da devam edeceğini umuyoruz” dedi

Beraberindeki Parlamento heyetini tanıtan Dostluk grubu Başkanı Vılıje Vertelıene da Litvanya’daki Meclis yapısı ve seçim sistemi hakkında bilgi verdi. Ülkesinde seçim barajının yüzde 5 olduğunu belirten Dostluk Grubu Başkanı Vertelıene halen Litvanya parlamentosunda 8 parti ile bir tane de bağımsız miletvekillerinden oluşan ayrı bir parti bulunduğunu ifade etti.

Litvanya’da tek Meclisli bir yapı olduğunu söyleyen Başkan Vertelıene seçimlerin 2004 yılında yapıldığını ve halen parlamentoda 140 milletvekilinin bulunduğunu belirtti.