Bülent Arınç Penbegüllü’yü unutmadı

Kocaeli'nde açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gebze eski belediye başkanı Ahmet Penbegüllü'nün ölümünde 28 Şubat sücinde yapılan eziyetin rolü olduğunu savundu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Biz ifade özgürlüğüne en çok değer veren partiyiz. İfade özgürlüğü bütün özgürlüklerin bileşkesidir” dedi.

Bakan Arınç, AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları tarafından Gebze Osman Hamdibey Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katıldı.

Arınç, konferansın yapıldığı salona ”Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde girdi. Ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grubunda yaptığı, daha sonra da kitapçık olarak basılan konuşma, sinevizyon şeklinde sunuldu.

Konferansta konuşan Arınç, Kocaeli’de ve Gebze’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Çok heyecanlı, zinde ve dinamik bir ekipleri olduğunu, izledikleri sinevizyondaki konuşmanın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3-4 ay önce AK Parti Grubu’nda yaptığı konuşma olduğunu, sadece AK Parti Grubu’nu değil, bütün Türkiye’yi büyük bir heyecana götürdüğünü, tekrar aynı heyecanı yaşadıklarını dile getirdi.

Konuşmanın daha sonra kitapçık olarak da basıldığını belirten Arınç, ”Gönülden gelen, bütün Türkiye’nin hissiyatını dile getiren, bütün Türkiye’nin sevgisini, takdirlerini almış gerçekten bir gönül konuşmasıydı. İnşallah o istikamette gidiyoruz. Hep Türkiye ile halkımızla milletimizle birlikte olacağız ve tarihten gelen bu büyük medeniyetin, kültürün insanları olarak değerlerimize her zaman sahip çıkacağız” dedi.

Gebze’nin, Türkiye için çok önemli bir ilçe olduğunu, nüfusunun 400 bine yaklaştığını, özellikle son seçimlerde kendi içinden 3 tane ilçe çıkardığını, buna rağmen gücünden, nüfuzundan, ekonomik etkinliğinden kaybetmediğini söyleyen Arınç, AK Parti olarak geçmişten bu yana en büyük başarıları Gebze’den aldıklarını, buradaki oy oranlarının her zaman yüksek olduğunu ifade etti. Arınç, öncelikle Kocaeli’ni il olarak bu başarısından dolayı kutladı.

Kocaeli’de AK Parti ile birlikte, 2002 seçimlerini esas aldıklarında 2002’de, 2004’te, 2007’de 2007 referandumunda, 2009 Mart seçimlerinde Kocaeli’nin her zaman yüzlerini güldürdüğünü, Kocaeli’den her zaman en büyük başarıların müjdesini aldıklarını vurgulayan Arınç, çok gayretli ve fedakar arkadaşlarının çalışmalarını ilgiyle izlediklerini bildirdi. Arınç, Kocaeli’de başarılı belediye başkanları olduğunu, başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere halka en güzel hizmetleri götürdüklerini belirtti.

Gebze dendiğinde iki dönem Gebze Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Pembegüllü’yü hatırladığını ifade eden Arınç, şunları söyledi:

”Şahsen de çok iyi tanırdım, Allah rahmet eylesin. Genç yaşlarda vefat etti. Çok üzgünüm, hastalığı bir dönem sinsi bir şekilde izledi, sonra ortaya çıktı. Müdahaleler yapıldı ama Allah’ın takdiri bu kadarmış, çok değerli bir arkadaşımızdı. Tabii 28 Şubat sürecinde ve sonrasında Pembegüllü arkadaşımızın çok sıkıntı çektiğini, kendisine eziyet edildiğini de biliyorum. Eziyet edenler herhalde bundan dolayı çok mahcup olmuşlardır, yüzleri kara çıkmıştır diye düşünüyorum. Allah ona da sizlerin geçmişlerinize de rahmet etsin.”

-”GENÇLİK KOLLARINDAN YETİŞMEK BENCE BÜYÜK BİR AVANTAJDIR”-

Gençlik kolları çalışmasının Türkiye’nin her yerinde yapıldığını ve başarıyla devam ettiğini dile getiren Arınç, şunları söyledi:

”Gençlik kollarından yetişmiş bir insan olarak, siyasete gençlik kollarından başlamış bir insan olarak bu çalışmalara önem veriyorum. Herkesin siyasete girmesi gençlik kollarından olacak diye bir kural yok ama bu işe ilgi duyan bir insanın eğitimini, ilk deneyimlerini, tecrübelerini, birikimini gençlik kollarından sağlamış olmasının siyasette önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Başbakanımız da gençlik kollarında çalışmıştı.

Gençlerin heyecanı sonsuz, idealizmi var. Gençler çok dinamik unsurlar ve gençler hesabi olmaktan çok hasbi çalışırlar. ‘Yani yarın şu olayım, bu olayım’ düşüncesiyle değil, tabii insanın ileriye dönük hesapları olacaktır ama ‘ben inandığım bu çizgide başarılı olacağım’ düşüncesiyle her şeyinden fedakarlık ederler. Çoğu kez ceplerinde harçlık yoktur, çoğu kez parti çalışmalarına hem kendileri hem de emekleriyle katılırlar. Gençler, bu yaşlarda elde ettikleri siyasi birikimleri ileride daha büyük birikimlere dönüştürürler. O bakımdan ister bayan olsun, ister erkek olsun gençlik kollarında yetişmek bence büyük bir avantajdır. Aynı şekilde kadın kolları da çok önemli. Onlar da hem çok birikimli hem heyecanlı hem de birebir siyaset yapma konusunda itiraf edeyim erkeklerden daha başarılılar. Onların da siyasete ayrı bir tat, renk, zarafet kattıklarına inanıyorum. Dolayısıyla Kocaeli’de il olarak bir başarımız varsa ki mutlaka var, bunu konuşmamın başında ifade ettim, arkasında emin olun gençlerimizin kadın kollarımızın çok büyük katkısı vardır, onlara gönülden teşekkür ediyorum.”

Gençlik kollarında yaş sınırı olduğunu, belli bir yaşa kadar çalışılabildiğini dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

”O yaşa kadar iyi bir birikim elde etmeliyiz. Biz AK Partiliyiz, bilmiyorum CHP’nin gençlik kolları var mı? Mutlaka ‘var’ diyeceksiniz. Varlığını ne ile bileceğiz, yani CHP’nin kadın kolları bildiğim kadarıyla yok, ihtiyaç duymamışlar ama gençlik kolları Manisa’da olduğu için biliyorum. Demek ki bazı yerlerde var ama böyle bir gençlik kolunun varlığını nereden bileceğiz? Şüphesiz yapacakları etkin çalışmalarla. Bu çalışmalardan habersizsek, ortada sadece bir tabela varsa o zaman biz AK Parti olarak gençlik kollarımızı çok daha dinamik, halkın arasında çok daha iyi siyasi çalışmalar yapan bir ekip olarak görüyoruz, bu da bizim başarımızdır. Şüphesiz kadın kolları da aynı çalışmaları yapıyor.”

-”KAVGA, ÇATIŞMA BİZİM KİTABIMIZDA YAZMIYOR”-

AK Parti’nin açık fikirli bir parti olduğunu dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

”Kendi düşüncelerimizi bilir ve savunuruz ama başkalarının fikirlerine de her zaman saygı duyarız. Bizim prensibimiz şudur: Kavga, çatışma, birbirlerinin kuyusunu kazma, hakaret etmek bizim kitabımızda yazmıyor. Biz ifade özgürlüğüne en çok değer veren partiyiz. İfade özgürlüğü bütün özgürlüklerin bileşkesidir. Ne olacak ifade özgürlüğünde? Diyeceğim ki birisiyle karşılaştığım zaman, ‘bana göre benim düşündüklerim doğrudur ama yanlış olma ihtimali vardır. Senin düşüncelerin yanlıştır ama doğru olma ihtimali vardır. O zaman ben konuşayım sen sonuna kadar dinle ve saygı göster, sen konuş ben dinleyeyim sonuna kadar saygı göstereyim’. Böyle yaparsak kavgasız bir dünya olur, kavgasız bir Türkiye olur. Sonunda onun fikrini kabul etmek zorunda değilsiniz ama olabilir ki doğru şeyler konuşacaktır, eleştiriler yapacaktır ve siz de bunlardan yararlanacaksınız. ‘Söyletmeyin, vurun’ taktiği ile hele hele bir metreden daha fazla yaklaşırsan ben sana yapacağımı bilirim taktikleriyle ifade özgürlüğü diye bir şeyi kabul etmemiş olursunuz. Birbirimize yaklaşacağız ve el sıkacağız ama unutmayın sıkılı yumrukla el sıkışılmaz. Elinizi açacaksınız ki karşınızdaki ile el sıkışabilesiniz.

Bizim yaptığımız budur bugüne kadar, yüzde 47’yi bunun için alıyoruz. Onun için AK Parti iki dönemdir tek başına iktidarda, onun içindir kiminle anket yaparsanız yapınız, AK Parti’yi beğenmeyen bir insan bile ‘şunlar şunlar eksik ama inanıyorum ki bunları yine de AK Parti yapacaktır’ diyebiliyor.”