Bülent Arınç sonunda kararını verdi! Arınç ne yapacak?

Bülent Arınç sonunda kararını verdi! Arınç ne yapacak? Ruşen Çakır'ın analizi:

Bu kararın sürpriz olduğu söylenemez. Örneğin 12 Temmuz’daki AKP Manisa Mitingi’nde “Sizin milletvekiliniz olarak emaneti tekrar size teslim ediyorum” demiş ve bu sözler yeniden aday olmayacağının dolaylı ilanı olarak değerlendirilmişti. O mitingte Arınç’a yakın bir isme “Galiba aday olmayacak. Neden?” diye sormuş ve şu cevabı almıştım: “4.5 yıl tarafsız davranma mecburiyeti kendisini çok yordu. Tekrar siyaset yapmayı çok özledi.”

Şimdiki soru şu: Arınç yeni dönemde siyasi hayatına nasıl devam edecek? Arınç, henüz bu konuda net bir karara varabilmiş değil. Ancak TBMM Başkanlığı adaylığı için başvuruların bittiği Çarşamba günü saat 24.00’ten sonra, yani kendisinin yeniden aday olmayacağı resmiyet kazanınca yeni yol haritasını açıklaması bekleniyor. Arınç’ın önünde 4 seçenek var: 1) Kabineye girmek; 2) Parti yönetiminde aktif rol almak; 3) TBMM Grup yönetimine geçmek; 4) Bir süre düz milletvekili olarak devam etmek.

Arınç’ın AKP’de herhangi bir görevi yok, zaten anayasal nedenlerle olamazdı da. Dolayısıyla, AKP kongresinin 2008 Eylül yapılacak olduğu da düşünülürse ikinci şık teknik olarak imkansız. Grup yöneticisi olmaksa TBMM Başkanlığı’ndan sonra fazla hafif kaçacağı için Arınç’ın önünde ilk ve sonuncu seçenekler kalıyor. Yakın çevresi Arınç’ın bakan olacağına kesin gözüyle bakıyor. Ama burada da “hangi bakanlık?” sorusu öne çıkıyor. Arınç’a partideki siyasi ağırlığı nedeniyle başbakan yardımcılığı yakıştırılıyor. Hele Abdullah Gül’ün Çankaya’ya çıkması durumunda hükümetin ikinci ismi olabileceği ileri sürülüyor.

Hukukçu olması nedeniyle Arınç’ı Adalet Bakanlığı için uygun görenler de var. Ancak başbakan yardımcısı veya Adalet Bakanı olması durumunda Milli Güvenlik Kurulu’na katılacak olması, Arınç’ı AKP’nin merkeze taşınmasının önündeki baş engellerden biri olarak gören kişi ve çevreleri fazlasıyla rahatsız ediyor. Hatta Ankara kulislerinde Başbakan Erdoğan’ın böylesi bir durumda doğabilecek krizlerden kaygı duyduğu söyleniyor.

Bu söylentileri Arınç’ın yakın çevresine sorduğumuzda “Kesinlikle böyle bir şey yok. Bunları çıkartanlar Erdoğan ve Arınç arasındaki hukuku bilmeyen, anlayamayan kişiler. Bülent Bey muhakkak tüm ihtimalleri hesaplayarak bir karara varacaktır. Başbakan da onun kararına saygı duyacaktır” diyorlar. Bu sözlerden Arınç’ın “illa MGK’ya girecek bir bakanlık istiyorum” diye inat edeceği sonucuna mı varmalıyız? Sanmıyorum. Edindiğim izlenime göre, bugüne kadar hiç bakanlık yapmamış olan Arınç hükümete girmek isteyecek, ama MGK diye ısrar etmeyecek. Hükümetteki pozisyonu ne olursa olsun, hatta “düz milletvekili” kalsa da, Arınç’ın önümüzdeki dönemde siyaseten epey aktif olacağını, kendi deyimiyle “yüksek siyaset” yapacağını kesinlikle söyleyebiliriz.

VATAN