Bülent Arınç’tan Ahmet Ersin’e eleştiri

Arınç, Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasında gizli tanık olan Munzur ile görüşen CHP'li Ersin'i eleştirdi.

“Bir gizli tanıkla neden görüşür bunun bir izahı yok.” diyen Arınç, Yüksek Yargı’nın konuya tepki vermemesine şaşırdığını söyledi. Arınç, “Yargı kendi görevini yaparken buna yönelen müdahalelere mutlaka karşı çıkmalıdır” dedi.

Habertürk Televizyonu’nda Basın Kulübü programına katılan Arınç, gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP’li Ahmet Ersin’in 3 arkadaşıyla Erzincan’a gittiğini herkesin bildiğini kaydeden Arınç, “Partisi tarafından görevlendirilmişti. Tutuklanan Başsavcı ile görüşmeler yaptı. Basına düştü. Gizli tanıklarla görüştüğü ifade edilmişti. Bu çok yanlış bir şey. Bir televizyon programında dinledim. Yapmadım dedi. Yaptım ama gizli tanık olduğunu bilmiyordum dedi. Bilseydim yine konuşurdum dedi. Konuşma yaptığını farklı zamanlarda kabul etti.” şeklinde konuştu.

Ersin’in bir gizli tanıkla görüşmesinin izahı olmadığını vurgulayan Arınç, “Çünkü kim görüşürse görüşsün bunun yanlış anlamalara yol açabileceğini en azından etkilemek için gayretkeşlik olduğunu herkes söyleyebilir. Kamera görüntülerinde bir çantayı bırakıyor el sıkışıyorlar. Buna getirilen izah pijamalar vardı diyor. Çok rahat bir arkadaşımız. Bunları izah ederken zorlanmıyor. İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak gittiğini ifade etmişti. Ancak sonradan böyle olmadığı anlaşıldı. Tunceli ve diğer illere de gitti. Özel olarak görevlendiriliyor zannedersem partisi tarafından. Partisi adına gidişler bildiğim kadarıyla.” değerlendirmesini yaptı.

Gizli tanıklık müessesinin yeni ceza kanununda bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı, “Ceza yargılamaları içinde tanığın kimliğinin gizleneceği, korunabileceği, yurt dışına bile gönderilebileceği, bazı örgütlü suçların ortaya çıkması için ihtiyaç görmüş. Milletvekilinin yapması karşılığında Meclis’in itibarını zedeleyen, kendi partisi içinde aleyhte olumsuz puan. Ergenekon’un avukatıyım dediler, sanık olmak şereftir dediler. Bunu garipsiyor ve yanlış buluyorum. Ama CHP’nin başta liderinden aşağıda milletvekiline kadar çoğu bu görüşe sahip, yargılamayı etkilemekten tutun yargının bağımsızlığına kadar nerden bakarsanız bakın yanlış çabalar.” ifadelerini kullandı.

Yüksek Yargı’nın Ersin’in davranışının yanlış olduğuna dair açıklamalar beklendiğini, ancak bu tür açıklamaların başka mecralardan yapıldığını aktaran Arınç, şunları söyledi: “Yargı bağımsızlığı, evet ama onun kadar tarafsızlığı önemli. Yargı süreci devam ediyor. Soruşturma devam ediyor. Hem davanın açılmasını, sonuçlanmasını ve hakikatin ortaya çıkmasını isteriz. İddianame yayınlanana kadar soruşturma gizlidir. Yargı kendi görevini yaparken buna yönelen müdahalelere mutlaka karşı çıkmalıdır.”