Bülent Arınç’tan muhalefete taş

‘Mahrum kaldığımız güzelliği Saadet Partisi'nde bulduk’

Arınç taslağı anlatmak için gittiği Saadet Partisi’ne övgüler yağdırdı. SP’nin diğer partiler gibi uzlaşmaz olmadığını söyleyen Arınç “SP hazırlıklı bir parti” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili görüş ve önerilerini almak üzere, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile birlikte, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti. Arınç, görüşmenin ardından çıkışta Kurtulmuş’la birlikte yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği konusunda yararlı bir görüşme yaptıklarını belirtti. Saadet Partisinin, Anayasa değişikliği gibi temel konularda hazırlıklı bir parti olduğunu ifade eden Arınç, Kurtulmuş’un da ziyarette kendilerine Anayasa değişikliğiyle ilgili genel esaslar ve usule ilişkin görüşlerin yer aldığı yazılı bir metin verdiğini söyledi.

‘Olumlu yaklaşımları var’

Anayasa değişikliği konusunda Saadet Partisinin olumlu bir yaklaşımı olduğunu bildiren Arınç, “Usul bakımından, getirilen maddeler konusunda kendilerine özgün farklı düşünceleri de var. Bizim bütün siyasi partilerden beklediğimiz uzlaşmaya ve diyaloğa açık bir görüşmede, farklı düşünceleri, eleştirileri ve önerileri alabilmektir. Başka partilerden mahrum kaldığımız bu güzelliği Saadet Partisi’nde bulduğumuz için mutluluk duyuyorum” dedi. SP lideri Kurtulmuş ise partisinin anayasa paketi konusundaki düşüncelerini şöyle anlattı: “Parlamentonun yapacağı yeni bir değişikliğin Anayasa Mahkemesinden geri dönme ihtimali vardır. Bunu değiştirmenin yolu, çok net şekilde millete müracaat etmektir. Bizim teklifimiz, mevcut TBMM işlerine devam ederken Türkiye’de anayasa yapım sürecini bütünüyle milleti hakem kılacak şekilde düzenlemek, bunun için 250 bin seçmenin oluşturduğu bölgede, dar bölge, tek milletvekili sistemiyle seçilecek bir temsilciler eliyle Anayasa Meclisini oluşturmak, o meclisin bir yıl süre içinde yapacağı anayasa taslağını, mevcut TBMM’ye bildirmesi ve referanduma gitmesini sağlayarak Türkiye’de çağdaş, katılımcı ve yeni bir anayasanın yapılmasını temin etmek. En doğru, tutarlı yol budur.”