Bulgaristan baraj kapaklarını açtı nehirler taştı

Balkanlardaki son yağışlardan sonra su seviyesinin artması yüzünden Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması, Edirne'de su baskını tehlikesini artırdı.

Sel tehlikesinin bulunduğu merkeze bağlı Karaağaç semtinde okullar bugün tatil edildi.

Tunca ve Meriç Nehri’nin taşması sonucu, nehir kenarlarındaki çay bahçeleri, Edirne Belediyesi’ne ait protokol evi, güreşlerin yapıldığı Sarayiçi Er meydanı, Balkan Şehitliği ve Mehmetçik gazinosu bahçesi sular altında kaldı.

Kent merkezini Yıldırım semtine bağlayan Yalnızgöz ve Sarayiçi köprüleri sular altında kalması sonucu araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Edirne Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanlığı ise sel uyarısnda bulundu. Yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan’daki barajların debisinin yükseldiği ve Bulgaristan’ın, taşkına neden olmaması için baraj kapaklarını açtığı için nehirlerdeki su seviyesinin gittikçe artacağı ve taşkın olabileceği belirtiliyor.

Meriç Nehri’nin taşması sonucu Karaağaç, Bosnaköy ve çevresindeki yerleşim alanları ve Karaağaç mahallesinde ki yerleri boşaltılıyor. Kriz merkezinden yapılan açıklamada şunlara yer veriliyor; “Bölgemizde ve Bulgaristan da, son günlerde meydana gelen yoğun yağışlar nedeniyle ilimiz sınırlan içerisinden geçen, Tunca ve Meriç nehrindeki su seviyelerinde yükselmeler meydana geliyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğü’nden, saat 17.00 itibariyle alınan debi ölçümlerine göre, Tunca Nehri 175, Arda Nehri 269, Meriç Kuşhane 765 m3/sn. dir. Ancak, Bulgaristan yetkililerinden alınan bilgiye göre, yağışların hala devam ettiği, akşam saatlerinden itibaren, Arda Nehrinin de su seviyesinde artışların olacağı ve yer yer taşkınlara sebebiyet verebileceği tahmin edilmektedir.

İlimiz merkezinde, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Ekibi, Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri araç ve gereçleri ile birlikte hazır olarak bekletilmektedir. Meriç Nehri güzergahındaki İlçelerimizde (Uzunköprü, Meriç, İpsala, Enez) gerekli tedbirlerin alınması için, Kaymakamlıklara talimat verildi.

Nehirlerin kenarındaki yerleşim yerlerinde ve Bosnaköy, Karaağaç Mahallesi ile Sarayiçi Mevkiinde ikamet eden vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliği açısından, gerekli tedbirleri almaları ve dikkatli olmaları için polis araçlarından uyarı anonsları yapılıyor.”

Vali Nusret Miroğlu da, Meriç Nehri’nde olası taşkını en az zararla atlatmak için, tüm kurumların gerekli çalışma ve hazırlıkları yaptığını söyledi.

Miroğlu, “an ve mal kaybının yaşanmadan taşkının atlatılması için çaba gösteriyoruz. Bütün önlemleri aldık.” dedi.

Meriç Nehri’ndeki suyun debisinin her geçen saat artış gösterdiğini ifade eden Vali Miroğlu, “Nehirlerde su hızlı bir şekilde yükseliyor. Geçen yıl yaşadığımız nehir taşkınlıklarında çok sayıda hayvan telef olmuştu. İnşallah bu sefer hiç kimsenin canı yanmadan atlatırız.” diye konuştu.