Bulgaristan’da üç dinin temsilcileri barış için birarada

Bulgar Patrikhanesi'nde Hristiyan, Yahudi ve Müslüman temsilciler bir araya gelerek, Bulgaristan'daki dini özgürlükleri kısıtlayacak ve başkalarının inançlarına karşı gelecek her türlü faaliyete karşı olduklarına dair bir bildiri yayınladı.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi’nin insiyatifiyle Varna ve Velikipreslav Mitropoliti Kiril, Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmed, Yahudiler Dini Merkezi Başkanı Robert Cerasi ve diğer Hristiyan mezhepleri başkanları bir araya geldi. Dini liderlerin yayımladıkları bildiride dini ve etnik gerginliği körükleyecek her türlü faaliyete karşı çıktıklarını ifade etti. Dini liderler vatandaşların dini duygularını rencide edecek her türlü açıklamalardan ve faaliyetlerden uzak durmaları için basına ve vatandaşlara tavsiyede bulundu.

Bulgaristan’ın hoşgörülü bir ülke olduğunu belirten açıklamada Peygamberimize karşı yapılan çirkin karikatür meselesininde görüşüldüğünü belirtildi. Bulgaristan’daki her dinin ve dini temsilciliklerin birer temsilcisinin bulunacağı İnsiyatif komitesi kurulması kararlaştırıldı. Bu İnsiyatif komitesi ileride yapılacak diğer toplantıların tarihini ve görüşülecek konuları belirleyecek. Yapılan açıklamada “Biz inanlar Hrıstiyan, Müslüman ve Yahudiler sağlam ‘Bulgaristan ailesi’ne kuvvetleştirmek için öncülük etmeliyiz.” denildi.

Bu toplantılar geleneksel olarak düzenlenmesi planlanırken Bulgaristan Patrikhanesi’ne sunulacak dini temsilciliklerin ortaklaşa faaliyet düzenlenmesi için teklifler değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’da bu organizasyona mektup göndererek kutladı.