Bulutlar deprem habercisi

Depremin bulutlardan tahmin edilmesi konusunda bilimsel çalışma başlatan Türk-Fransız vatandaşı Karel, "Depremi 36 saat önceden bilebiliriz" iddiasında bulundu.

Depremin önceden tahmin edilmesi amacıyla yeni bir bilimsel çalışmanın hazırlıklarına başlandı. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü ve İngiltere’de bulunan ve başkanlığını Ronald Karel’in yaptığı Meteodeprem Araştırma Merkezi (Meteoquake Research Center-MRC) ile ortak yürütülmesi planlanan “LAI projesi” ile ilgili teknik detay toplantısı Erzurum’da gerçekleştirildi. LAI projesiyle sismik aktiviteler açısından litosfer, atmosfer, iyonosfer etkileşiminin tüm yönleriyle incelenerek, depremlerin önceden tahmin edilmesi amaçlanıyor.

NASA, TAKİP EDİYOR

Proje kapsamındaki araştırmalarda insansız uçaklar, gökyüzünü sürekli izleyen kablosuz kamera sistemleri, mobil atmosferik ölçüm cihazları, GPS destekli 3 boyutlu yer altı izleme sistemleri kullanılacak, sahada düzenli radon ölçümleri gerçekleştirilerek, elektrik potansiyel alan değişimleri izlenecek. Ayrıca yapılan sözleşmelere bağlı olarak uluslararası EUMESAT, DEMETER kurumlarından uydu görüntüleri ile İngiliz Kraliyet Meteoroloji Kurumu verileri düzenli olarak alınacak. Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi başta olmak üzere diğer sismik veri toplayan kurumlardan da sağlayacak kayıtlar eldeki bilgilerle eşleştirilecek, dinamik haritalara aktarılıp, internet üzerinden Londra, İstanbul, Sofya ve NASA’daki proje takipçilerine eş zamanlı aktarılacak.

TAHMİNLERİ DOĞRU ÇIKTI

Türk ve Fransız vatandaşı olan MRC Başkanı Ronald Karel, yapılacak bilimsel çalışmalar ile depremin 24 ile 36 saat öncesinden tahmin edilebileceği iddiasında bulundu. Meteorolojiye ilgisinin 9 yaşında başladığını anlatarak, “1970’te İstanbul’da farklı bir bulut oluşumu gördüm ve nceledim. Gece 23.00’de Gebze’de deprem oldu. Gençlik heyecanıyla bulutlarla deprem ilişkisi üzerinde çalışmaya başladım” dedi.

Bingöl’de 1970’li yıllarda meydana gelen depremi de önceden bildiğini ileri süren Karel, “Daha sonra 1974’te Erzurum Aşkal’de askerlik yaparken, meydana gelen 3 depremi de önceden bildim. Komutanlarım beni tebrik ederek, bilimsel çalışma yapmam için bana bir oda tahsis ettiler. Bugün meteodeprem dediğimiz ve kayıtlara geçen tezimi Aşkale’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile yazdım. Tezim giderek gelişti ve artık çalışmamızı NASA da destekliyor.”