‘Bunlar canidir. İnsanlık dışı davranışlarda bulunanlardır’

İstanbul Valisi Muammer Güler, PKK sempatizanlarının İstanbul'un değişik yerlerinde yaptıkları eylemleri kınadığını belirterek, "Bunlar canidir.

Bunlar insalık dışı davranışlarda bulunanlardır” dedi. PKK sempatizanlarının dün gece Esenler’de molotof attıkları İETT otobüsünün bir durakta bulunan vatandaşlara çarpması sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Vali Muammer Güler, bu durumun üzüntü verici olduğunu belirterek, “Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz” diye konuştu.
Türk Polis Teşkilatı’nın 161. kuruluş yılı nedeni ile İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve beraberindeki heyet Vali Muammer Güler’i ziyaret etti. Vali Güler, burada dün akşa İstanbulda meydana gelen olaylarla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Güler, İstanbul polisinin şehirde meydana gelen bütün olayları aydınlattığını, dün meydana gelen olayların da en kıs sürede aydınlatılacağını, faillerin yakalanıp adalate teslim edileceğini söyledi. Güler, “Bu insanların, bu canilerin en sürede yakalanacağına inanıyorum. Bunlar canidir, bunlar insanlık dışı davranışlarda bulunanlardır.” şeklinde konuştu.

Son günlerde Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunlar olduğuna vurgu yapan Vali Güler, Türk polisinin tüm gücüyle mesaisini vatandaşlarını can ve mal güvenliğini sağlamak amacığı ile harcadığini ifade etti. Güler, bu mücadele çerçevesinde hiçbir zaman hukuk ilkelerinden sapılmadığını, insan haklarına saygılı olunduğunu dile getirdi. Gösterilerde çocukların kullanıldığına işaret eden Güler, “İstanbul Valisi olarak anne ve babaların çocuklarına sahip olmalarını tavsiye ediyorum. Bu olayların nereye varacağı konusunda düşünmelerini tavsiye ediyorum. Bu tertiplerle hiçbir yere varılamaz. Türkiye’nin bu konuda kararlılığı sözkonusudur. Bu tür eylemlerin sahiplerini kınıyoruz.” diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da, “Dünkü müessif olay bizi fazlasıyla üzmüştür. Sivil vatandaşlara yönelik hareketleri yapanları en kısa sürede yakalayıp adalete teslim edeceğiz.” dedi.