‘Bunların MHP’de yerleri olamaz’

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde tahliye olan Mehmet Ali Ağca'nın MHP ile ilişkilendirilmesine sert tepki göstererek "Ağca gibilerin MHP'de yerleri olamaz" dedi.

Bir gazetecinin, “Tahliye olan Mehmet Ali Ağca siyasete girmek ister ve MHP’nin kapısını çalarsa partinizde yer bulabilir mi?” sorusuna tepki gösteren Bahçeli şunları söyledi: “Bu soru MHP’ye hakaret olan bir sorudur. Seçime girme hakkı olan 38 tane parti var. Giden hepsine sorun ondan sonra bize gelin. Böyle insanların Milliyetçi Hareket Partisi’nde yerleri olamaz.”

Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesi sırasında, Ağca’ya sevgi gösterisinde bulunan grubun MHP ile ilişkilendirilmesine de tepki gösteren Bahçeli, bazı gazetelerin Ağca’nın özellikle ülkücü bozkurt işareti yapan bir grup tarafından karşılanıyormuş gibi gösterildiğini iddia ederek, “Bazı gazeteler grubu MHP’li gibi göstererek Milliyetçi Hareket Partisi’ne karşı olan değişmez kinlerini tekrar dışarı vurmuşlardır. 27 yıldan bu yana basın aracılığıyla Türk Milliyetçiliği’ni suçlamamak için senaryo üretenler bunların kim olduklarını bilirler” dedi.

Bahçeli, Ağca’nın yararlandığı affın çıkartıldığı dönemde MHP’nin de hükümette olduğunun hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi: “Af Yasası 57’nci Hükümet döneminde çıkartılmıştır. O günün şartlarında 33 bin kişi yararlanmış, 23 bin 350 kişi tahliye edilmiştir. Geçmiş dönemde de buna benzer aflar çıkartılmıştır. Eğer dürüst olacaksanız sizlerden şunu istiyorum. Yıllardır aflardan yararlanarak bugün Türkiye’nin başta medya olmak üzere nerelerde kimler olduğunu kamu oyuna açıklayınız.”

“ŞENKAL ATASAGUN’A HİÇ BİR GÖREV NE TEKLİF EDİLMİŞTİR NE DE VERİLMİŞTİR “

MİT eski Müsteşarı Şenkal Atasagun’a bir görev verilip verilmediğinin sorulması üzerine Bahçeli, “MİT Müsteşarı olan eski bir emekliye Milliyetçi Hareket Partisi’nin hiç bir kademesinde hiç bir görev ne teklif edilmiş nede verilmiştir” dedi.