Burç Vural Lisesi öğrencileri Avrupa’ya açıldı

Özel Burç Vural Anadolu-Fen ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Avrupa Çevre Sorumluluğu İçin Ortak Yardım Projesi kapsamında gittikleri Romanya ziyaretini tamamladı.

Özel Burç Vural Anadolu-Fen ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Avrupa Çevre Sorumluluğu İçin Ortak Yardım Projesi kapsamında gittikleri Romanya ziyaretini tamamladı.

Proje kapsamında Romanya ziyaretine; Özel Burç Vural Anadolu-Fen lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek lisesi Kimya Öğretmeni Mustafa Topçu, Matematik Öğretmeni Mustafa Ekemen, Özel Burç Vural Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Ali Kaan Tor, Hasan Basri Kabakçı, Kürşat Duman, Sunguralp Farsak ve Ali Sefa Tokgöz katıldı.

Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan, Comenious (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı) tarafından da desteklenen proje çerçevesinde öğrenciler Romanya’da çeşitli sunumlar yaparak hem Türkiye hem de Adana’dan bahsettiler. Çeşitli programlara katılan öğrenciler hem Romanya’yı gezdi hem de diğer Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle bir takım etkinliklerde bulundu.
Öğrencilerin ekolojik olaylara duyarlılığını arttırmak amacıyla başlatılan ve kısaltılmış adı ‘CHEERS’ olan; ‘Comenious Projesi’ne katılımı onaylanan Burç öğrencileri, ülkelerin ve şehirlerin ekolojik durumu hakkında çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Özel Burç Vural Anadolu-Fen Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Gürhan, bu projeye dahil olmalarının, sosyal ve bilimsel çalışmalarında büyük bir adım olduğunu vurguladı. Mustafa Gürhan bu proje ile öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri, yeterlilikleri edinmelerini ve özgüvenlerini arttırmalarının amaçlandığını kaydetti.

PROJENİN AMACI
Proje Koordinatörü Mustafa Topçu ise projenin amacının; öğrencilerin, ekolojik açıdan olumlu ve olumsuz gelişmelere olan ilgisini artırmak ve bilinçlendirmek olduğunu anlattı. Topçu, “Projemiz, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı AB Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığı’na müracaat eden yaklaşık 2 bin okul projesi arasından kabul edilerek, ilk yüzde 40’lık dilime girmeyi başardı. Ayrıca Özel Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi bu seçilen okullar içerisinde çok az sayıda olan özel okullar arasında da yer aldı” dedi.