Burdur Gölü’nde sular çekiliyor

Suyu gün geçtikçe azalan Burdur Gölü'nde garip oluşumlar çıkıyor. Göl suyunun çekildiği alanlarda çukurluklar oluşarak, gaz çıkmaya başladı.

Göller Bölgesi’nin en önemli kenti Burdur’da yer altından gaz çıkıyor. Burdur Gölü’nde son yıllarda gözlemlenen seviye düşüşüne bağlı olarak, kıyı kesimlerde geniş taban düzlükleri oluştu. Gölün kuzeydoğusundaki Senir kasabası ile Süleyman Demirel Havaalanı arasındaki çekilme sahasında yoğun çamurlu su çıkaran artezyenler meydana geldi. Doğalgaz sıkıntısının yaşandığı şu günlerde yer altından gaz çıkması merak uyandırdı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Nurfeddin Karaman yanan gazın metan olduğunu söyledi. Uzun yıllardır göl kıyısında araştırma yaptığını söyleyen Karaman, bir yıl içinde kuyuların genişliklerinin arttığını ifade etti. Gaz çıkartan çukurlara yaklaşık bir kilometrelik çizgisel doğru üzerinde rastlandığına dikkat çeken Karaman, “2005 yaz aylarından itibaren Burdur Gölü’nün su seviyesinde gözle görülür bir azalma meydana geldi. Bu yüzden metan gazı salınımları artmaya başladı ve bunun sonucu olarak kendiliğinden alev alan doğal ateşler belirmiştir.” diye konuştu.

Göle yakın köylerden biri olan Çerçinli çobanlardan Tacettin Durak, “Hayvanlarımı otlatmak ve sulamak için zaman zaman göl kıyısına yakın yerlere geliyoruz. Bazı zamanlarda Buradaki alevler oldukça fazlalaşıyor.” dedi.

Durak, soğuk havalarda bu ateşlere yaklaşarak ısınmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Doğa Derneği Burdur Şube Başkanı Ufuk Gökduman ise, çıkan gazın tehlikesiz olduğunu deprem ya da başka bir afet riski taşımadığını açıkladı. Gazın, yıllar önce kapanan Isparta Keçiborlu Kükürt Fabrikası atıklarının Burdur Gölü’ne akan kısmında çıktığını vurgulayan Gökduman, “Burdur Gölü’nün altında yıllardır metan gazı bulunuyordu. Ama son yıllarda gölün çekilmesi yüzünden bunlar yüzeye çıktı. Gazın yüzeye çıktığı alanlarda ise doğal olarak çukurlar oluştu.” diye konuştu.