Burdur Özel İdaresine 3 tekne

Burdur Gölü, hibe yolu ile 2'si gezinti biri güvenlikte kullanılmak üzere 3 tekne sahibi oldu.

Yaklaşık 30 yıldır atıl durumda bulunan Burdur Gölü’nü yeniden canlandırmak için yapılan girişimler devam ediyor. Sanayi atıkları yüzünden yüzülemeyen ve balık yetişmeyen gölün yaz sonuna kadar vatandaşlarla barıştırılması amaçlanıyor. Bu amaçla Burdur Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalara, Spor Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının yanı sıra İl Özel İdare’sinden de büyük destek geldi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’in özel girişimleri sonucu kente 3 tekne hibe edildi. 2’si gezi biri de güvenlik amaçlı kullanılacak teknelerin, Burdur Gölü’ne yeniden hareketlilik getirmesi bekleniyor. Gölde son iki yılda yapılmaya başlanan yelken yarışları sırasında güvenlik önlemi açısında bu teknelerin önemli katkıları olacağını dile getiren Özel İdare Genel Sekreteri Şimşek, amaçlarının vatandaşları gölle barıştırmak olduğunu bildirdi.

Gölün temizlenerek eski günlerine dönebilmesi için 8 milyon YTL’lik proje hazırladıklarını ve AB’den destek beklediklerini kaydeden Şimşek, “Beklediğimiz destek gelirse gölün tabanı Haliç Körfezi gibi temizlenecek. Böylece hem yüzme imkânı artacak hem balık yetiştirilebilecek. Aynı zamanda turistlik faaliyetlere daha fazla açık hale gelecek.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ise, gölün yeniden şehre kazandırılması için başvurulacak tüm girişimlere destek vereceklerini açıklayarak, “Burdur Gölü eski günlerine dönüyor, halkı ile barışıyor.” dedi.

Hibe yolu ile gelen tekneler ile gölde gezi turları yapacaklarını bildiren Vali Rasih Özbek, Burdurlulardan bu gezilere katılmasını istedi. Çeşitli etkinliklerde bu teknelerden yararlanmak isteyenlere destek vereceklerini anlatan Vali Özbek, “Eskiden uyuyan güzel diye anılan kentimiz artık uyanıyor. Ancak unutulmamalıdır ki vatandaşın destek vermediği hiçbir proje tam anlamı ile hedefine ulaşmaz. Şimdi Burdurlulara düşen görev, gölün çevresine güzel tesisler yaparak hizmete açmaktır. Bacasız sanayi olarak bilinen turizmin Antalya’nın arka bahçesi konumundaki Burdur’da daha fazla gelişmesi buna bağlıdır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Özbek, Başkan Akkaya, Özel İdare Başkanı İsmail Uzun ve Genel Sekreter İbrahim Şimşek ve basın mensupları göl üzerinde tekne turu yaptı.