Burhan Kuzu: Ya başkanlık ya pişmanlık!

Muhalefete seslenen Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu muhalefete seslendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte yeniden gündeme gelen , "yarı başkanlık sistemi" tartışmaları devam ederken, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'dan muhalefete çağrı geldi. Kuzu, "Ya başkanlık ya pişmanlık. Biz pişmanlık demeden gelin önce yarı başkanlık sistemi ile başlayalım. Türkiye'nin çözümü esas olarak tam başkanlık ama yarı başkanlık sistemi ile başlayabiliriz. Bunun için de birkaç maddelik Anayasa Değişikliği yeter. Pişman olmadan başkanlık sistem için ilk adımı atalım" dedi.

Kuzu, ANKA'ya yaptığı açıklamada; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda yarı başkanlık sistemini getirmek için çalışacağı yorumlarını değerlendirdi.

"TEK ÇÖZÜM BAŞKANLIK SİSTEMİ"

Türkiye için tek çözümün "Başkanlık sistemi" olduğunu savunan Burhan Kuzu, bugün olmasa da bu sistemin bir gün geleceğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın Köşk'e aday olup olmayacağı konusunu "Başbakan'ın takdiri" diye yorumlayan Kuzu, "Ama bu sistem bugün Tayyip Bey'e yarın başka birine. Geçmişte de Özal ile gündeme geldi. Demirel, Çiller için söylendi. Dolayısıyla bugün onlar yok. Kişiler gidici ama sistem kalıcı olacak" dedi.

MUHALEFETE ÇAĞRI

Muhalefet partilerine seslenen Kuzu, "muhalefete bir çağrı yapıyorum; gelin bu sistemi beraber getirelim. Türkiye için tek çözüm tam başkanlık sistemi ama bir adım atarak yarı başkanlık sistemi ile başlayabiliriz. Birkaç maddelik Anayasa Değişikliği yeter" diye konuştu.

Kuzu, Başbakan'ın Köşk'e çıkması halinde, başkanlık sistemi tartışmalarının önce fiili ardından da hukuki tartışmaların yaşanacağına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Yarı başkanlık sistemi olursa fiili tartışmaları beraberinde getirir. Buna da anayasal çözüm getirilebilir. Nedir bu; mevcut Anayasa'da "Cumhurbaşkanı seçilirse partisi ile ilgisi kesilir' bunu Anayasa ile değiştirerek "partisi ile ilişiği kesilmez' hale getirebiliriz. Başkanlık sistemi tartışmaları başlamışken yeni bir adım atabiliriz. Bu meseleyi bir Tayyip Bey meselesi olarak görmemesi lazım muhalefetin. Bu tartışmaları başbakan üzerinden götürmek doğru değil. Geçmişte de aynı tartışmalar yaşandı. Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller için söylendi. Onlar gitti ama sıkıntı kaldı. Bir gün herkes gidecek ama sıkıntı devam edecek. Onun için diyorum ki, muhalefet ile birlikte bu işi beraber çözelim. Yarı başkanlık sistemi ile başlayalım. Bugün Tayyip Bey için olur yarın CHP, MHP ya da başka bir parti için. Türkiye eninde sonunda bu sisteme gidecek başka yolu yok."