Burhaniye’de 5 bin yetişkin sığıra brusella aşısı yapılacak

Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, bağlı köylerdeki 5 bin civarında yetişkin sığıra brusella aşısı yapılacağını bildirdi.

Burhaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, bağlı köylerdeki 5 bin civarında yetişkin sığıra brusella aşısı yapılacağını bildirdi. İlçe Müdürü Dursun Okur, beş veteriner hekim ve iki teknisyenden oluşan ekibin, ilçe merkezi ve köylerdeki 24 bin koyun ve keçiye de koruyucu veba aşısı yaptığını belirtti.

Yıl sonuna kadar büyükbaş hayvanlardan, süt ve süt ürünlerinden insanlara geçen brusella hastalığından dolayı aşısı uygulanacağını kaydeden Okur, yörede şu anda herhangi bir hastalık olmadığını, aşının hayvanların korunması için yapıldığını vurguladı. İlçe Müdürü Okur, “Gelişmiş ülkelerde nadir görülen brusella, halk arasındaki adıyla peynir hastalığı ve malta humması diye tabir edilen hastalığa ülkemizde sıkça rastlanması, halkımızın süt ve süt ürünlerini bilinçsiz tüketmesi sebebiyledir.” dedi. İlk etapta yaklaşık bin genç dişi sığırın aşılandığı, toplam 5 bin civarındaki yetişkin sığırın da yıl sonuna kadar aşılanacağı bildirildi.