‘Bürokratız’ deyip iş adamlarını dolandırdılar!

Kendilerini üst düzey bürokrat olarak tanıtıp, hasta kişiler için yardım talep ederek insanları dolandırdıkları iddia edilen 6 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, ”vali ve kaymakamların adı kullanılarak iş adamlarının dolandırıldığı” ihbarı üzerine Konya Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı.

Yaklaşık 3 ay süren araştırma ve incelemenin ardından Ankara, Çorum ve Kocaeli’de belirlenen adreslere operasyon düzenleyen ekipler, aralarında suç grubunun lideri olduğu ileri sürülen Numan Ö. (37) ve Osman Ö. (35) ile Levent Y. (37), Nuri G. (28), Sefa B. (24) ve Aykut G’yi (21) gözaltına aldı. Olaylarla ilgisi olduğu ileri sürülen İsmail S’nin (48) ise cezaevinde bulunduğu tespit edildi.

Şüphelilerin, Konya, Nevşehir, Hakkari, Aksaray ve Tokat’ta kendilerini vali, vali yardımcısı ve kaymakam olarak tanıtıp, ”Fakir bir ailenin yurt dışında tedavi olması gereken hasta çocuğu var. Tedavi giderlerinin büyük bölümünü temin ettik, ancak az bir miktar kaldı” diyerek, verdikleri banka hesap numaralarına para yatırmalarını istedikleri, bu şekilde 18’den fazla iş adamı ve hayırseverden toplam 20 bin liradan fazla para topladıkları iddia edildi.

Hayırseverlerin, verilen hesaplara para yatırdıktan sonra konuyla ilgili valilik veya kaymakamlığı aradıklarında dolandırıldıklarının ortaya çıktığı belirtildi.

Konya Numune Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, adliyeye sevk edildi.