Bursa Büyüksehir Belediyesi kentlilik bilinci için ‘Kentimiz Gelecegimiz’ projesi hazirladi

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediyesi, dogudan yogun göç olarak oldukça kozmopolit bir nüfus yapisina dönüsen Bursa için, kentlilik bilincinin kazandirilmasi amaciyla bir proje hazirladi.

Bursa Büyüksehir Belediyesi Yerel Gündem 21 tarafindan hazirlanan projenin tanitimi Tayyare Kültür Merkezi’nde yapildi. Katilimcilara proje hakkinda bilgi veren Bursa Büyüksehir Belediyesi Baskani Hikmet Sahin, kentte yasayan herkesin kentin geleceginin sekillendirilmesinde kutkisi olmasini istediklerini söyledi. Sahin sunlari söyledi, “Bu proje Bursa’da yasayan hekesin projesidir. Projenin amaci kentimizi 21. yüzyilin dünyaya yön veren kentlerinden biri kilacak genis kapsamli bir sosyal dönüsümle, kenti gelecege hazirlamaktir. Bugün yapilan bazi yanlislar kentimize zarar veriyor. Belediyenin yaptigi çalismalara halkimizin sahip çikmasi gerekiyor.”

Projenin üç ana ayak üzerine oturtuldugunu belirten Baskan Sahin, “Ilk olarak kentlilerin yasadiklari kentle olan baglarini güçlendirecek kentlerin farkina varmalarini saglamak isitiyoruz. Ikinci olarak, elde edilen farkindalik ile kentle barismak ve sehirle olan sosyal baglarini aktif bir biçimde yeniden olusturma, Bursa’da yasayanlarla kent arasinda duygusal bag kurmak. Ve üçünçü olarak, bütün bu süreçler sonucu olusan aidiyet bilinci ve güçlendirilen sosyal baglar ile kente sahip çikmalarini saglamak.” diye konustu.

Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut da, kentteki imalattan, yapimlardan, bakimlardan belediye ile birlikte vatandaslarin da sorumlu oldugunu vurgulayarak sunlari söyledi; “Bursa, göçlerle olusan dogal nüfus artisinin üzerinde bir nüfus artisi ve buna bagli hizli kentlesme ile birlikte sosyokültürel açidan önemli sorunlarin iç içe yasandigi bir kent haline gelmistir. Amacimiz Bursa’da yasayan tüm insanlarin, tarihi, kültürel ve dogal degerleri ile muhtesem bir sehir olan Bursa’nin farkina varmalarini, ona aidiyet duygusu ile baglanmalarini ve ve kentin her türlü degerine bu bilinçle sahip çikmalarini saglamaktir.”

Projenin tanitimina Bursa Milletvekili Faruk Ambarcioglu ve Bursa Barosu Baskani Asude Senol da katilarak destek verdiler.