Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 4.5 milyon YTL haciz şoku

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 10 yıl önce yapılan Demirtaş Köprülü Kavşağı için kamulaştırmasız el konulan yerle ilgili açılan dava gereği, 3 bankadaki hesapları ile BURULAŞ'taki hisselerine haciz konuldu.

Demirtaş Köprülü kavşağın yapıldığı yerdeki 9 bin 800 metrekarelik alanın hissedarlarından Mustafa Tellioğlu, yerlerinin tamamına yakının inşaat alanı içinde kaldığını söyledi. Tellioğlu, kalan yaklaşık 800 metrekarelik alanın da yol ve çevre payı nedeniyle kullanılamayacak kadar küçük kaldığını kaydetti.

Konuyu belediye yetkilileriyle yüz yüze görüşerek çözmeye çalıştıkları için 6 yıldır dava açmadıklarını ancak bir netice alamadıklarını ifade eden Tellioğlu, “Bunun üzerine 4 yıl önce dava açtık. Mahkemenin kararı aşamasında ise belediye bizlere yer gösterdi. Gösterilen yol üzerinde servis yoluna cepheli yer ile ilgili Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’ne araç giriş çıkışı olabilir mi? diye müracaat ettik. Buna karşılık ‘Terminal girişi olduğu için araç giriş-çıkışına izin veremeyiz. Kaza yaşanabilir’ yanıtını aldık. Bu cevap üzerine yeri almayı kabul etmedik” açıklamasını yaptı.

Tellioğlu, daha sonra yerle ilgili idari mahkemeye iptal davası açtıklarını, kaydederek, şöyle konuştu: ”Belediye ilk davanın karşılığı olan 3 bin YTL’yi bize mahkeme kararı ile ödedi. Daha sonra değer artırımı ile ilgili yeni bir dava açtık. Davayı da 1 sene önce kazandık. Belediye ile şifaen bu konuyu görüştük. 1.5 milyon YTL ana para olmak üzere toplam 4.5 milyon YTL’yi bulan meblağı belediye önce ödeyeceğini bize iletti. Fakat, çeki almak için gittiğimizde ise bize bu paranın ödenmeyeceği iletildi. Biz de bu davranışın üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıflar Bankası’ndaki hesapları ile BURULAŞ’ta hisselerine haciz koydurduk. Belediye bu süreçten sonra bize başka bir yer önerirse kabul etmeyeceğiz. Biz artık paramızı istiyoruz.”

Belediye ise konuyla alakalı açıklama yapmıyor.