Bursa çiçeklerle güzelleşiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kent girişlerini güzelleştirme çalışmalarına ilave olarak ana arterlerin kaldırımlarına oluşturulan yeşil alanlara yüz bin çiçek dikti.

şimdide Atatürk Caddesi’nden Setbaşı’na kadar olan bölgedeki kaldırımlara yüz bin menekşe, yerprimlası ve süs lahanasını ekti. Birbirinden renkli çiçekler caddelere ayrı bir güzellik kattı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursa’yı özlenen yeşil kimliğine yeniden kavuşturacaklarını, bu konuda vatandaşların da yaptıkları çalışmalara sahip çıkarak kendilerine destek olmalarını istedi. Başkan Şahin, Zafer Plaza’dan başlayarak, Setbaşı’na kadar olan bölgede kaldırım kenarlarına yeşil alan oluşturduklarını, ancak buraların iyi korunmaması ve güzergah haline getirilmesinden dolayı yol kenarlarına korkuluk yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti.
Yeşil alanların tahrip edilmesini yaşadığı bir örnekle anlatan Başkan Şahin, “Bir araç sahibini Fevzi Çakmak Caddesi’nin yol ortasındaki yeşilliklerinin üzerinden geçerek, karşı yola döndüğünü görünce şaşkına döndüm. Araç sahibinin yeşillikleri ezerek, bize nefes aldıran bu canlıları öldürmesine hakkı var mı? Bu araç sahibinin meydandan dönerek bulunduğu yere gelmesi 2- 3 dakikasını almaz. Ayrıca Atatürk Caddesi’nde yol kenarlarına ektiğimiz çimlerde üzerine basılmaktan dolayı çamur deryasına döndü. Bu şehir hepimizin. Bursa’da yaşayan herkesin kentine sahip çıkmasını bekliyoruz. Çünkü kentine sahip çıkmak, kendine ve geleceğine sahip çıkmaktır” dedi.
Yaklaşık 40 yıldır yaşanan plansız yapılaşma sebebiyle şehir giriş ve çıkışlarındaki kötü görüntüyü ‘kent girişlerini güzelleştirme çalışmaları’ kapsamında bir nebze giderdiklerini belirten Başkan Şahin, bundan sonra da bölgede oturan vatandaşların konut ve işyerlerindeki çirkinlikleri gidermelerini istedi.