Bursa’da 287 başpolis pazartesi günü rütbe takacak

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki 'başöğretmenlik' uygulamasının bir benzeri, Emniyet Teşkilatı'nda da 'Başpolislik' olarak hayata geçirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ‘başöğretmenlik’ uygulamasının bir benzeri, Emniyet Teşkilatı’nda da ‘Başpolislik’ olarak hayata geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ‘başpolis’ rütbesi için 5 Mart’ta yapılan sınavda başarılı olanlar 5 günlük kursu tamamlayarak başpolis oldu.
    Toplam 56 bin polis memurunun ter döktüğü sınavlarda başarılı olan polisler ‘Pol-Net’ üzerinden canlı yayınlanan 5 günlük kursa tabi tutuldu. Branş farklılığı gözetilmeksizin merkez teşkilatı için 935, taşra teşkilatı için 8 bin 815 ‘başpolis’ alındı. Bursa Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 287 polis başpolis olmayı başardı.
    Bursa’da başpolis olmaya hak kazanan 287 polis için 25 Nisan Pazartesi günü rütbe takma töreni düzenlenecek.
    Yeni düzenlemeye göre; kıdemli başpolisler, komiser yardımcısının astı olarak görev yapacak, başpolisler ise bunların yardımcısı olacak. Emniyetin ara kademe amir ihtiyacını karşılamak, liyakat sahibi polis memurlarını yönetim kademesine kazandırmak ve kariyer imkânı sağlamak amacıyla uzun ve yoğun süren çalışmalar sonucunda oluşturulan ‘başpolis memurluğu’ resmen uygulamaya konuldu. Sınavda başarılı olanlara 5 gün boyuna Pol-Net üzerinden çeşitli sorular yöneltildi. Kursu başarıyla tamamlayan polisler 15 Nisan’dan itibaren başpolis olarak göreve başladı.