Bursa’da okullar ortak sınava hazır

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir araya gelen eğitim yöneticileri eğitimi masaya yatırdı.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bir araya gelen eğitim yöneticileri eğitimi masaya yatırdı. İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantının gündemini 8. sınıflara yönelik olarak yapılacak ortak sınavlar oluşturdu.

Bursa’nın eğitimde belirlenen hedefler doğrultusunda yukarıya doğru hızla çıktığını belirten Gülsar, “Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan İl Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde son iki yılda merkezi sınavlarda yukarıya doğru bir çıkış söz konusu. Bu başarıda başta sizler olmak üzere, tüm idareci ve öğretmenler ile veli ve öğrencilerimizin payı var. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan projelerin devam ettiğini de ifade eden Atilla Gülsar, projelerin ilçe ve okul müdürleri tarafından ciddi bir şekilde takip edilmesini arzu ettiğini söyledi.

Okul öncesi eğitimin çocukların hayatının akışını değiştirdiğini kaydeden Gülsar, “Okul öncesi eğitim alan çocuklarımız almayanlara göre hayata bir adım önde başlıyor. Bu nedenle okul öncesi eğitim olmazsa olmazlar arasında. Bizimde Okul Öncesi eğitimde hedefimiz yüzde 100’e ulaşmak. Bu konuda alan taramasını çok iyi yapmalı ve tüm çocuklarımızın okul öncesi eğitim almasını sağlamalıyız.” diye konuştu.

Toplantının ikinci kısmında ortak sınavlarla ilgili gerçekleştirilecek işlemler ve alınacak tedbirler görüşüldü. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nebahat Sezgin, konuyla ilgili Bakanlık tarafından toplantı hakkında bilgi verdi.

8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilecek ortak sınavlar, 1. dönem için 28-29 Kasım tarihlerinde, mazeret sınavları ise 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sınavlarda birinci gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, ikinci gün Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil dersleri yer alacak. Ders başına 40 dakika süre verilen sınav aralarında 30 dakikalık boş zaman verilecek. 09:00’da Başlayacak sınavlar 12:00’de sona ermiş olacak.

Sınav esnasında okul zilleri kapatılacak. Sorular çoktan seçmeli olarak 4 seçenekli sorulacak, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek. Geçerli mazereti nedeniyle sınavlara giremeyen öğrenciler, mazeret sınavlarına daha önceden belirlenen okullarda girebilecek. Sınav gerçekleştirilecek okullarda ders yapılmayacak.

Ortak sınavlar il ve ilçelerde kurulan komisyonlar tarafından takip edilecek ve sınavla ilgili her türlü tedbir bu komisyonlar tarafından alınacak. Öğretmenler kendi okullarının dışındaki okullarda görevlendirilecek. Sınavlarda görevli öğretmenler ve sınava girecek öğrenciler sınav esnasında yanlarında cep telefonu, hesap makinesi vb işlevdeki cihazları yanlarında bulunduramayacak.