Bursa’daki konut satışları 5 yılda yüzde 273 arttı

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adil Gökçadır, son 5 yılda Bursa'da konut satışlarının yüzde 273 oranında artış gösterdiğini söyledi.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adil Gökçadır, son 5 yılda Bursa’da konut satışlarının yüzde 273 oranında artış gösterdiğini söyledi.

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Konut Satış İstatistikleri’ne göre bu yılın ilk 9 ayında Bursa’da 30 bin 444 adet konut satıldı. Konu hakkında açıklama yapan Adil Gökçadır, aynı verilere dayanılarak yapılan hesaplamaya göre 5 yıl önce aynı dönemde satılan konut sayısının sadece 11 bin 159 adette olduğuna dikkat çekti.

Gökçadır, son 5 yıl içerisinde Bursa’da görülen yüzde 273’lük konut satış artışı oranının İzmir’de yüzde 209, Antalya’da yüzde 192, İstanbul’da yüzde 166, Ankara’da da yüzde 135 düzeyinde kaldığını dile getirdi. 2009-2013 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde Bursa’da yaşanan yüzde 20’lik nüfus artışına karşın konut satışlarında gözlenen yüzde 273’lük artışı değerlendiren Gökçadır, “Bu veriler inşaat sektörünün Bursa için önemini net bir şekilde ortaya koymaktadır.” dedi.

Bursa beklenenden hızlı gelişiyor büyüyor ancak buna paralel altyapı yatırımları yeni caddeler alternatif yollar açılamadığından önümüzdeki yıllarda ciddi altyapı ve trafik sorunları yaşanabileceğini ifade eden Gökçadır, bu tür olumsuzlukların yaşam kalitesini de etkileyebileceğini söyledi.

Gökçadır, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm arifesinde yapılacak planlamalarla mutlaka alternatif ana yolların yeni caddelerin, meydanların, yeni yeşil alanların oluşması konusunda ciddi gayretimiz olmalı. Şehrin yatayda büyümesi konusunda istekli olmalıyız. Dikey büyümenin yoğunluğu daha da artıracağı göz önünde bulundurularak yatayda büyümeyi hedeflenenin daha doğru olacağı ilerideki sorunlara daha kolay çözümler sağlayacağını düşünmekteyiz.”