Bursa eski hükümlü ve engelli istihdaminda da örnek oldu

BURSA - Bursa'da eski hükümlü ve engelli istihdaminin yüzde 91'e ulastigi belirtildi.

Bursa Is-Kur Müdürü Kazim Yigit, yaptigi açiklamada, Bursa’daki kamu kurum ve kuruluslariyla, özel sektörün eski hükümlü ve engellileri istihdam etme konusunda, diger illere örnek oldugunu belirtti. Yigit, yasal zorunluluga ragmen, yurt genelindeki kamu kuruluslariyla özel sektörün eski hükümlü ve engellilere is vermeye pek fazla yanasmadigini söyledi.

Kazim Yigit, “Ancak Bursa, Türkiye’ye bu konuda da örnek oldu. Yilin ilk dokuz ayinda, 2 bin 64 engelli vatandasimiz bize basvurdu. Bunlardan bin 298’ini ise yerlestirdik. Eski hükümlülerden de 635 basvurudan 345’ine is olanagi sagladik. Bu basari is-kur olarak bizim oldugu kadar, konuya iyi niyet ve özveriyle yaklasan isverene de aitir” dedi. Yigit, Bursa’da engelli ve eski hükümlülerin istihdaminin yüzde 91’e ulastigini, kamuda kontenjanlarin tamaminin dolu oldugunu dile getirdi.

Bu arada, eski hükümlü ve engelli istihdaminin yasal zorunluluk oldugunu, bu hükümlere uyulmadigi takdirde ceza öngörüldügünü isaretleyen Yigit, isletmelere bos kontenjanlarini doldurma çagrisi yapti. Kontenjani bos oldugu halde, eski hükümlü ya da engelli çalistirmayan isverene, kisi basi ve her ay için ayri ayri olmak üzere 1 milyar 70 milyon lira para cezasi uygulandigini hatirlatti.