Bursa’nın marka gıdalarını tanıtmak için yarıştılar

Bursa Valiliği tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın desteği ile hazırlanan Bursa Gastronomi Festivali, usta aşçıları ve şefleri bir araya getirdi.

Bursa Valiliği tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hazırlanan Bursa Gastronomi Festivali, usta aşçıları ve şefleri bir araya getirdi. Bursa’ya özgü kestane, şeftali, armut, zeytin gibi şehrin simge gıdalarını kullanarak yemek yapan genç aşçılar, birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Festival, şehrin yöresel ürünlere sahip çıkarak hem coğrafi işaret alımına teşvik etmek hem de gastroturizm aracılığıyla kenti ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen Menşei Bursa Projesi kapsamında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

2 gün sürecek organizasyon hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, festival için çok büyük emek verdiklerini söyledi. Bursa’nın lezzet kültürünü göz önüne sereceklerinin altını çizen Usta, şöyle konuştu: “2 gün serecek festivalde, usta aşçıları, Türkiye ve dünyanın önemli şeflerini bir araya getireceğiz. Yöresel yemekler yapılırken, bu anlamda yarışmalar düzenlenecek. Yarışmalarda özellikle Bursa için özdeşleşen, silah incir, kestane, şeftali, armut, zeytin ve İnegöl köftesinin tanıtımını yapacağız. Öğrenciler, köy derneklerimiz ve aşçılarla bu alanda yarışmalar yapılacak. Yine burada yöresel ürünlerin dünya mutfaklarında yeri ve önemi konulu bir uluslar arası panel de düzenleyeceğiz.”

İki gün sürecek festivalin ilk gününde lise ve üniversite öğrencileri maharetlerini sergiledi. Bursa Aşçılar Derneği’nin organize ettiği yarışmada, şehrin simge gıdalarını kullanarak yemek yapan genç aşçılar, birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti. Vatandaşların da ilgiyle izlediği yarışma renkli görüntülere sahne oldu.

Ülker Eksper Gıda Danışman Şeflerinden Mehmet Günler, liseler ve üniversiteler arası bir yarışma düzenleniyor. Öğrencilerimiz ve bayrağı bırakacağımız kişiler farklı lezzetler sunuyor bize. Şuan armut tatlısı ve bursa kestanesini tarçınla birleştirerek farklı şeyler çıkartılıyor. Şuan 14 yarışması yarışıyor. Yarın da profesyonel aşçılarımız yarışacak. Öncelikle sunum önemli, göze hitap etmesi lazım. Hijyen ve lezzetine bakıyoruz. Buna göre puan veriyoruz.”
Genç yarışmacılar ise yaşadıkları heyecanı dile getirdi. Bursa’ya özgü kestane ve armut gibi ürünlerle yemekler yaptıklarını belirten gençler, birinci olmak için çok çalıştıklarını kaydettiler. Bursa’ya özgü armuttan yeni bir yemek ürettiklerini belirten genç aşçı, nane soslu köfteli armut yaptıklarını ifade etti.