Bursa seyircisi bizi tahrik etti!

Olaylı Bursaspor maçından sonra Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, yöneticiler Murat İlgin, Mehmet Özmen ve Ahmet Oran ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Kulüp binasındaki toplantıda Sümer, olaylardan dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Olayların ilk maçtaki ırkçı davranışların yansıması olduğunu dile getiren Çetin Sümer, anons yapılmadan hakemin maçı tatil etmesini eleştirdi. Sümer, “Bursaspor yöneticilerinin Diyarbakırlılardan içten özür dilememesi bu sonucu çıkarmıştır. TFF Disiplin Kurulu ilk yarıdaki olaylı maçta Bursaspor’a sadece para cezası vermesi taraftarları kızdırmıştır.” dedi.

Maçtan günler önce tansiyonu düşürmek için çaba gösterdiklerini dile getiren Sümer, çıkan olayları tasvip etmelerinin mümkün olmadığını belirtti. Diyarbakırlıların Avrupa’dan gelmediğini 14 asırdır bu topraklar ve bayrak için savaştığını ifade eden Sümer, Diyarbakırspor’a farklı davranılmasını eleştirdi.

Henüz maç başlamadan Bursaspor kalecisi İvankov’un sahaya atılan yabancı maddeleri taraftara atar gibi dışarı fırlattığını ifade eden Başkan Sümer, kaptan Hüseyin Cimşir’in davranışlarının da seyirciyi gerdiğini belirtti. Sümer, Bursaspor oyuncularının maçı oynamaması için çabaladığını da savundu. Sümer, şöyle devam etti;

“Olayları tasvip etmiyoruz. Atılan cisimler bizim oyunculara da gelebilirdi. Taş atanı kınıyoruz. Ancak taş yardımcı hakemin sırtına gelmesine rağmen kendini yere atıp başını tutması yanlıştır. Bu ince detayın es geçilmemesi lazım. Herkes bahane arıyordu. Görüntüler yayıncı kuruluşta mevcuttur.”

ERTUĞRUL SAĞLAM’I KINADI

Başkan Çetin Sümer, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın yöneticilerine küfür ettiğini iddia etti. Sağlam’ı kınadıklarını dile getiren Sümer şöyle devam etti;

“Hakemin içeri girmesinden 2-3 dakika sonra Bursaspor stattan ayrıldı. Biz hakeme ‘sahaya çıkın’ dedik. Kendisi 10 dakika sonra çıkacağını söyledi. Ancak bu arada Bursaspor takımı havaalanına vardı. Bizse yarım saat sonra maçın tatil edildiğini öğreniyoruz. Bu tür davranışlar Türk futbolunda kalıcı yaralar açar. Taşı atanı da kınıyoruz. Ama hakemin böyle çifte standartlı davranması yanlıştır. Bizim seyircimiz Trabzonspor, Sivasspor ve Denizlispor’u mağlup olmamıza rağmen ayakta alkışlayıp göndermiştir. Bu taraftar topluluğu Bursaspor ile ilgili hassasiyeti anlamak lazım. Bugünkü olaylar Bursa’da yaşanan olayların yansımadır.”

Taraftarın yatışması için çabaladıklarını ancak üzücü bir tabloyla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Çetin Sümer, sahaya atılan yabancı maddelerin sorumlusunun Diyarbakırspor yöneticileri değil, güvenlik güçleri olduğunu kaydetti. Sümer, sözlerini şöyle tamamladı;

“Bizler Türkiye Futbol Federasyonu’nun adil ve duyarlı bir karar vereceği beklentisi içerisindeyiz. Aksi takdirde Güney Doğu’daki futbolu bitireceği endişesini taşıyoruz. Hata olmuştur. Özür diliyoruz. Aynı zamanda Bursaspor yönteminin de Diyarbakır’dan özür dilemesi gerektiğine inanıyoruz. Orta hakemin göstermiş olduğu çabayı takdir ediyoruz. Kendisine teşekkür ediyoruz.”