Bursa surlarına sürdürülebilirlik ödülü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu devam eden sur ve sur kapıları restorasyonu projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından 'sürdürülebilirlik' ödülüne layık görüldü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu devam eden sur ve sur kapıları restorasyonu projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından ‘sürdürülebilirlik’ ödülüne layık görüldü.

Üye belediyeleri teşvik etmek amacıyla Şanlıurfa’da düzenlenen törende, Bursa’nın ödülünü Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç aldı. Türkiye Tarihi Kentler Birliği üyesi yaklaşık 400 kişiden oluşan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ile destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Şanlıurfa buluşmasında bir araya geldi.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Şanlıurfa´da belediye başkanlığı yapmak kültür açısından çok zor değil. Allah, öyle hazineler vermiş ki yavaş yavaş bunların üzerindeki tozu kaldırdığınız zaman eserler ortaya çıkar. Elimizden geldiği kadar ortak akılla hep birlikte el ele verilip yapılan çalışmalarda Şanlıurfa için çok iyi şeyler çıkmıştır. Bizler Şanlıurfa´yı güzelleştirmek için uğraşıyoruz. Tarihi yerlerimizi korumaya çalışıyoruz.” dedi.

TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise çalışmalarında sürekli bilim insanları ve uzmanların yanlarında bulunduğunu belirterek, “İlk yıllarda bize yol gösteren uzmanlarımız vardı fakat bugün TBK´nin üyeleri birbirini eğitmeye başladı. Şehirlerimizin tarihi değerlerini ortaya çıkaran çalışmalara önem vermemiz gerekir.” diye konuştu.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de birliğe üye belediyelerin kısa zamanda hayal bile edilemeyecek çalışmaları hayata geçirmeye başladığını belirterek, tarih bilincine sahip tüm belediyeleri kutladı.

BURSA SURLARINA ÖDÜL

Geçtiğimiz yıl Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Projesi’yle Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülü olan ‘Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yılki yarışmadan da boş dönmedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2300 yıllık Bitinya surları ve sur kapılarını ayağa kaldırma çalışmalarını kapsayan proje, Tarihi Kentler Birliği tarafından sürdürülebilirlik ödülüne layık görüldü. Bursa’nın ödülünü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına törene katılan Başkanvekili Atilla Ödünç aldı. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Bursa’nın bu alanda süregelen başarılı çalışmaları nedeniyle Başkanvekili Atilla Ödünç’ü kutladı.