Bursa tarihinin en kapsamlı fetih şölenine hazırlanıyor

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi'nin hazırlıklarını son aşamaya getirdiği "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın fethi Şenlikleri"nin tanıtımı Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından yapıldı.

Bursa’nın, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu belirten Altepe; “Bu güzel şehri bize hediye edenler Bursa’da yatıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 6 padişahı Bursa’da. Bursa’nın en çok ilgi çeken yönüde bu. Onları dünyaya tanıtmak, anlatmak ve anmak bizim görevimiz.” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Şevket Orhan, kökleri maziye dallari atiye kadar uzanan Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentlerinden Bursa’da ve özellikle fethin gerçekleştiği yer olan Pınarbaşı’nda bulunmaktan duyduğu gururu belirterek; “Bursalılar, geçmişlerine ne kadar sevgi ve ne kadar saygı duyduklarını göstereceklerdir.”

Büyük milletlerin geçmişine sahip çıkan milletler olduğunu kaydeden Osmangazi Kaymakamı Sebahattin Öztürk de, Anadolu’nun yurt yapılmasının, gelecek kuşaklara anlatmanın önemine işaret ederek, hazırlanan şenliklerin bu bakımdan çok önemli olduğunu vurguladı.

Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği “Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın fethi Şenlikleri”, 06 Nisan Perşembe günü, Atatürk Anıtına çelek konulması ile başlayacak. Pınarbaşı Fetih Kapısı önünde ve Balaban Bey Kalesi önüde yapılacak törenlerin ardından, Tophane Meydanı’nda açılış konuşmaları yapılacak. Aynı gün, Yörük Çadırı açılışı, halk gösterileri, Osmanlı Türkmen Köyü olan Seferiışıklar Köyü’nün gezilmesi, Osmanlı’dan günümüze tarım aletleri sergisi ve ardandan Ulucami’de Osmangazi ve şehitler anısına mevlit okunacak. 07 Nisan Cuma günü ise, Tayare Kültür Merkezi’nde tarihçi yazar İlber Ortaylı ve bir çok profosörün katılacağı sempozyumlar ile geleneksel Türk el sanatların ve Osmanlı’dan günümüze resim sergisi düzenlenecek. 8 Nisan Cumartesi de, çeşitli konulardaki sempozyumların yanısıra, Mehter takımı, Kılıç Kalkan ve Folklor ekipleri, Ahi Grubu ve Süvariler Eşliğin’de Şenlik Yürüyüşü yapılacak. Çakırhamam’dan başlayan yürüyüş, Heykel, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Zafer Plaza ve Altıparmak güzergalarından gelerek Stardyum’da son bulacak.

Tophane Meydanı’nda 9 Nisan Pazar günü toplanacak olan şenlik gruplarının yürüyüşü yapılacak. Pınarbaşı’nda yapılacak etkinliklerin ilki, ‘Yemek Kültürü Yarşıması’ düzenlenecek. Burada ‘1.Osmangazi Tarihi Kent Koşusu’ düzenlenecek. Kılıç Kalkan gösterileri, Mehter Takımı konseri, Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Konseri gibi etkinliklerin ardından, Şenliğin son programı olarak Geleneksel Şifalı Pilav İkramı’ yapılacak.