Bursa’yı karıştıran sanıklara 8’er yıl hapis isteniyor

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde 28 Ekim 2012'de 'cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla' AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı'na yürümek istenmesi üzerine çıkan olaylara ilişkin görülen dava karara kaldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde 28 Ekim 2012’de ‘cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla’ AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı’na yürümek istenmesi üzerine çıkan olaylara ilişkin görülen dava karara kaldı.

Cumhuriyet Savcısı, mahkeme heyetine verdiği mütalaasında sbanıkların toplam 272 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalırını istedi. Davanın geçen Nisan ayında yapılan ilk duruşmasında 21, Haziran ayında yapılan ikinci duruşmasında ise 3 olmak üzere 24 tutuklu sanık tahliye edilmişti. Dört gün süren olaylar 58 mala zarar verme olayı, 9 kasten yaralama 2 yağma ve 2 görevliye mukavemet ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

Geçtiğimiz sene Kurban Bayramı’nın son günü olan 28 Ekim günü BDP Yıldırım İlçe Teşkilatı önünde toplanan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 300 kişilik grup, AK Parti ilçe binasına siyah çelenk koyacaklarını söyleyerek yürüyüşe geçti. Ulus Mahallesi Aslan Caddesi’nden yürüyen grup, terör örgütü elebaşı lehine sloganlar atarak, Yavuz Selim Mahallesi Meydanı’na kadar geldi. Burada önlem alan polis ekipleri yürüyüşün izinsiz olduğunu belirterek grubun geçmesine izin vermedi. Çevrede toplanan vatandaşlar da BDP’lilere tepki gösterince olaylar çıktı. Olaylarda aralarında bir gazetecinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. İlker Kaya (31) isimli bir gencin de öldüğü ve 4 gün süren olaylarda 58 ayrı mala zarar vermek, 9 kasten yaralama, 2 yağma, 2 ayrı görevli memura mukavemet vakası vukuu bulmuştu.

Olayların ardından yapılan kamera görüntü tespitinden sonra jandarma ve emniyet ekipleri harekete geçti. Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Nöbetçi mahkemeye sevk edilen zanlılardan 24’ü tutuklanarak Bursa ve Kütahya H Tipi Cezaevi’ne konuldu. Soruşturmanın tamamlanmasıyla 24’ü tutuklu 10’u tutuksuz 34 kişi hakkında özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Terör örgütü propagandası yapmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütü adına suç işlemek’ iddiasıyla dava açıldı. Davanın Nisan ayında yapılan ilk duruşmasında 21 kişi tahliye edilmişti. Haziran ayında yapılan ikinci duruşmasında ise 3 sanık tahliye edilmişti.

“Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma ve terör örgütü adına suç işleme” suçlarından 5 ila 23 yıl arasında hapisleri talep edilen toplam 34 sanığın yargılanmasına Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Sanık avukatları Mustafa Yağcı ile Mustafa Aydın’ın katıldığı duruşmada Cumhuriyet Savcısı mahkeme heyetine mütalaasını verdi. Savcılık makamı, aralarında BDP İl teşkilatı yöneticileri Ayla Yıldırım, Halit Bozbey, Mehmet Dilek ve Nuri Baygındır’ın da bulunduğu 34 tutuksuz sanık hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5’er yıla kadar, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” suçundan ise 3’er yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı, sanıkların ayrıca “terör örgütüne üye olmak” suçundan beraatlerine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanıkların son savunmaları yapmaları için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.