Bursa’da daha da kentleşiyor

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Müessese Müdürü Durali Ferik, kabloları yeraltına alma çalışmaları, Dünya Bankası'ndan Bursa'ya ayrılan 28 milyon YTL'lik krediyle bu yıl da devam edeceğini söyledi.

Proje kapsamında lodostan dolayı sürekli elektrik kesintisi yaşayan merkez Yıldırım ilçesi Esenevler, Erikli, Yiğitler, Bağlaraltı, Fidyekızık ve 75. Yıl Mahalleleri ilk sırada yer alırken, toplam 22 mahallede aynı çalışmalar yürütülecek. Daha önce şehir merkezindeki ana caddelerde elektrik direkleri kaldırılmış, kallolar yer altına alınmıştı. Böylece, nispeten de olsa şehir genelindeki kablo kirliliği önlenmiş olacak.

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ Müessese Müdürü Durali Ferik, Esenevler Mahallesi’ndeki Erdoğan Şahinoğlu İlköğretim Okulu’nda muhtarlarla bir araya gelerek, proje hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Durali Ferik, özellikle Yıldırım ilçesindeki bazı mahallelerde 120 kilometre hıza ulaşan lodosun elektrik tellerine zarar verdiğini belirterek, kabloların yeraltına alınmasıyla lodostan kaynaklanan kesintilerin sona ereceğini söyledi.

Kabloların yeraltına alınmasının şebeke kayıplarının önüne geçeceğini ifade eden Ferik, açık iletkenin daha çok enerji sarfiyatına neden olduğunu, yeni yapılanmanın ardından büyük tasarruf sağlanacağını dile getirdi.

Yeni altyapı sayesinde kimsenin kablolara girerek kaçak elektrik kullanma şansı kalmayacağına da dikkat çeken Ferik, en büyük amaçlarının abonelere kaliteli elektrik vermek olduğunu belirterek; 2004 sonunda ödenek alınarak Duaçınarı ve Kazım Karabekir Mahallelerinde başlatılan çalışmaların da yüzde 70’inin tamamlandığını ve yıl sonuna kadar tamamen hazır hale geleceğini kaydetti.

TEDAŞ Müessese Müdürü Ferik, uzun vadedeki amacın kentin tamamında kabloların yeraltına alınması olduğunu vurgulayarak, bunun için toplam 200 milyon YTL gerektiğini, Dünya Bankası’ndan Bursa’ya ayrılan kredi diliminin ise 28 milyon YTL olduğunu söyledi.

Projenin il genelinde uygulanabilmesi için öz kaynaklara başvurulacağını ifade eden Ferik, kredi kapsamında altyapısı değiştirilecek mahalleleri ise şöyle sıraladı; “Anadolu, Vatan, Millet, Duaçınarı, Kazım Karabekir, Yunusemre, Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Kocanaip, Osmangazi, Alacahırka, Pınarbaşı, Mollagürani, Alaattin, Kavaklı.”

Öte yandan TEDAŞ, geçtiğimiz yıl, Altıparmak, Atatürk Caddesi gibi şehir merkezindeki birçok caddede elektrik kablolarını yeraltına almıştı.