Bursa’da öğretmen açığı kapatılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'ndan Bursa için 500 sözleşmeli öğretmen sözü aldığını bildirdi.

MEB’in Şubat ayı içerisinde yapacağı 10 bin öğretmen atamasından Bursa’ya 297 kadrolu öğretmenin atanacağını açıklayan Anbarcıoğlu, eş durumundan Bursa’ya gelen öğretmenler nedeniyle şehir merkezinde çok fazla açığın olmadığını, ama ilçeler genelinde öğretmen açığının büyüdüğünü kaydetti. Temmuz ayında yapılacak atamalarda da Bursa’ya öğretmen alınacağını belirten Anbarcıoğlu, Maliye Bakanlığı’nın imkanları dahilinde peyderper açığın kapatılacağını söyledi. Milletvekili ıÜüAnbarcıoğlu, Personel Genel Müdürlüğü’nde yapılan görüşmelerin ardından şubat ayında atanacak 297 kadrolu öğretmene ilaveten, 500 sözleşmeli öğretmenin de 8 Şubat’tan itibaren göreve başlayacağını açıkladı.

Faruk Anbarcıoğlu, 25 Ocak’ta başlayan atama başvuruları kapsamında, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin bir kısmının da kadro alacağına işaret ederek, bunların yerine başvuranlar arasında kadrolu olmaya puanı yetmeyip de sözleşmeli çalışmak isteyenlerin yine puan sıralamasına göre kabul edileceğini kaydetti. Şehirdeki öğretmen açığının kapanması için gerekli çalışmaların yapıldığını ancak özellikle sınıf öğretmenliği alanında sıkıntı yaşandığını ifade eden Anbarcıoğlu, sözleşmeli öğretmenlerle beraber Bursa’da göreve başlayacak yeni öğretmen sayısının yine 800’ü bulacağını dile getirdi. Son atamalarla birlikte Bursa’daki öğretmen açığının 4 bin 700’den 3 bin 900’e düşeceği bildirildi.

Öte yandan il milli eğitim müdürlüklerine yapılan başvurular, 6 Şubat’ta sona erecek. Atamalar 8 Şubat günü doğrudan okullara yapılırken, halen sözleşmeli olarak görev yapanlar çalıştıkları okulu tercih edebilecek. Kadrolu atanmaya puanı yetmeyenler ise isterlerse sözleşmeli olarak görev yapabilecek.