Bursa’da şehir içi trafiğe sınırlama getirildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Devlet Çevre Yolu'nun açılmasından sonra izin belgesi olmayan kamyonlara sınırlama getirildi.

UKOME Kurulu, önceki gün aldığı yasaklamanın ardından şehir içinde trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde trafik akımına olumsuz etki eden kargo dağıtım araçları ve servis araçlarının şehir içine giriş-çıkış saatlerine sınırlandırma getirdi.

Alınan karara göre, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Altıparmak Caddesi, İnönü Caddesi, Celal Bayar Caddesi, Uluyol, Fevzi Çakmak Caddesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Santral Garaj ve Çekirge Caddeleri’nde zorunlu olarak yasaklanan caddelere girecek kargo dağıtım araçlarının yük indirme ve bindirme işlemlerinin 09:00-11:00 saatleri arasında yapmalarına; saat 11:00-15:00 saatleri arasında transit geçiş yapmalarına; 15:00-20:00 saatleri arasında girişleri yasaklandı. Azami yüklü ağırlığı 3.500 kg. ile 17.000 kg. dahili olanlara trafiğin çok yoğun olduğu 06:00 – 10:00 ile 16:00 – 20:00 saatleri arasında kesinlikle şehir içine giremeyecek. Araçlar diğer saatlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden alacakları izin belgesiyle şehir içinde yükleme ve boşaltma yapabilecekler.Azami yük ağırlığı 17.000 kg. dan fazla olan kamyonlara, tırlarda olduğu gibi gündüz saatlerinde şehir içine girişlerine kesinlikle izin verilmeyip, zorunlu yükleme ve boşaltma işlemleri için 22:00-06:00 saatleri arasında şehir içine giriş yapmalarına. Kamyon ve kamyonetlerin saat 07:00 ile 08:30 saatleri arası ise izin belgeleri olsa dahi bahse konu güzergahlara girişleri yasaklandı. Yük nakli yapan en fazla 3.500 kg. haiz olan araçlar Zabıta Müdürlüğü’nden alacakları izin belgesi ile bu güzergahları kullanabilecekler.

Azami yüklü ağırlığı 1.500 kg’ dan az olan tüm kamyonetler sürücünün trafik kurallarına uyması, görevli trafik ekiplerinin tembih ve ikazlarına riayet etmeleri kaydıyla her türlü kısıtlama ve yasaklamamanın dışında tutulacaklar ve bu araçlardan şehir içine giriş izin belgesi aranmayacak. Sanayi Bölgeleri ile ilişkili ağır taşıtlar yükleme – boşaltma işlemlerini tamamladıktan sonra, şehir içerisine girmeden geri döneceklerdir. Sanayi bölgeleri ile ilişkili araçlar, İzmir Yolu’nda Çalı Köprülü Kavşağı, Ankara Yolunda Otosansit Kavşağı, Yalova Yolu’nda Terminal Köprülü Kavşağı ve Mudanya Yolu’nda Emek Besaş Kavşağı’na kadar giriş yapabilecekler ve tekrar Çevre Yolu’na geri dönecekler.

Bursa Şehirlerarası Terminali’nden gece saat 24:00’ten sonra ulaşım imkanlarının kısıtlı olması göz önüne alınarak, isteyen firmalar sadece Bursa’ya gelişte gece 23:00, sabah 06:00 saatleri arasında şu anda kullanmakta oldukları güzergahı geçici olarak kullanabilecekler.

Terminalden çıkış yapan tüm otobüsler ise sadece Devlet Oto Yolu’nu kullanacaklar. UKOME Kurulu dünde, Bursa’dan transit geçiş yapacak, şehir ve sanayi bölgeleri ile bağlantılı kamyon, TIR vb. ağır tonajlı araçlarla, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gidip-gelen otobüsler 07.00-10.00 ile 16.00-19.00 saatleri arasında şehir içine kesinlikle girmemesi konusunda karar almıştı. Alınan kararlara uymayanlara Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ‘trafik işaret ve levhalara uymamak’ ve ‘trafik güvenliği ile ilgili alınan kararlara uymamak’ suçlarından 89 YTL ceza kesileceği bildirildi.