Bursa’da yağışlar hububatı vurdu!

Bursa ve çevresinde son günlerde etkili olan yağışlar nedeniyle Karacabey ilçesinde 55 bin, Mustafakemalpaşa ilçesinde ise 5 bin dekar hububat ekili alanda zarar oluştuğu bildirildi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca, yaptığı açıklamada, bölgede daha çukurda kalan Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinin yağışlardan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Son dönemlerde karların erimesi ve aralıksız süren yağışlar sonucunda Karacabey arazisinin yüzde 50’sinin suyla kaplandığını ifade eden Karaca, şöyle konuştu:

”Karadere’nin debisinin artması sonucu yaşanan taşkınların da etkisiyle yaklaşık 110 bin dekar hububat ekili alanın yarısında büyük zarar oluştu. Ahır ve ağıllar suyla doldu. Büyük ve küçükbaş hayvanlar güçlükle tahliye edildi. Telef olan hayvan yok ancak ahır ve ağıllarda maddi zarar fazla. Beylik ve Hamidiye köylerimiz su altında kaldı. Birçok evi su bastı.”

Karaca, şubat ve mart ayında şeker pancarı ve bezelye gibi ürünlerin ekilmesi gerektiğini belirterek, su altında kalan arazilerin buna imkan tanımadığını bildirdi.

Bu şartlar altında çiftçinin borçlarını ödemesinin mümkün görünmediğini dile getiren Karaca, ”Ektiğinden bir şey alamayacak, tarlaya inemeyecek. Çiftçi borçlarının yapılandırılması gerekiyor. Aksi halde gelecek dönemde çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz” dedi.

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen ise Uluabat Gölü’nden gelen taşkın sularının ilçedeki arazileri su altında bıraktığını söyledi.

Bölgelerinde hububat ekili 5 bin dekar arazinin su altında kaldığını vurgulayan Özmen, ”Buğday ve arpalarımız zarar gördü. Çiftçi kara kara düşünüyor” diye konuştu.