Bursagaz Ankara’da SCADA ve CBS sistemlerini anlattı

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip iş süreçlerinde kullanan EWE AG'nin en büyük Türkiye yatırımı olan Bursagaz, bu yıl 8'incisi düzenlenen Mapinfo Konferansı'ndaki yerini alarak yakın zamanda entegrasyonunu sağladığı SCADA ve CBS sistemlerini anlattı.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip iş süreçlerinde kullanan EWE AG’nin en büyük Türkiye yatırımı olan Bursagaz, bu yıl 8’incisi düzenlenen Mapinfo Konferansı’ndaki yerini alarak yakın zamanda entegrasyonunu sağladığı SCADA ve CBS sistemlerini anlattı.

Akıllı haritalar konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından Başarsoft’un düzenlediği 8. Mapinfo Kullanıcıları Konferansı yoğun katılımla Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve haritacılık sektöründe son teknolojik yeniliklerin anlatıldığı konferansa, kamu kurumları ve özel sektörün önde gelenleri, akademisyenler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Doğalgaz sektörünün önde gelen kuruluşlarından Bursagaz’ın da katıldığı konferansta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü), Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yazılım firmaları, üniversiteler ve navigasyon firmaları projelerini katılımcılar ile paylaştı.

8. Mapinfo Kullanıcıları Konferansı’nda sunum yapan Bursagaz Harita CBS Birim Yöneticisi ve Harita Yüksek Mühendisi Nergis Türker, Bursagaz olarak hayata geçirdikleri CBS ve SCADA sistemlerinden bahsetti.

Yakın zamanda tamamlanan SCADA – CBS entegrasyonu hakkında detaylı bilgi veren Türker, sağlanan entegrasyon ile SCADA sistemindeki verilerin CBS sistemi üzerindeki haritalarda, gerçek konumlarında görüntülenebildiği ve bu sayede SCADA verilerinin haritada daha kolay ve kısa sürede yorumlanarak doğalgaz arzının sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunulduğunu belirtti.

Bursagaz olarak geliştirdikleri projelerde, teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak sektörde örnek model olmayı amaçladıklarını söyleyen Türker, bu tür konferanslara katılımın bu denli yüksek olmasının, haritacılık sektörü ve CBS sistemlerindeki teknolojik gelişmelerin takibi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Türker, bu ve benzer platformların sektörün gelişimine katkı sağladığını da belirtmeyi ihmal etmedi.